www.glu-sg.si/90s
Koroška galerija likovnih umetnosti je prejšnji teden za javnost odprla spletni portal 90’s, arhiv koroške alternativne produkcije, ki so jo v devetdesetih ustvarili mladi na Koroškem. Portal za zdaj vsebuje predvsem gradivo o tedaj delujočih bendih, kot so Xenophobia, Funeral March, Scorzonera, Herald IV., Ilex …, njihove posnetke, plakate, fotografije, besedila in druge artefakte. V prihodnje naj bi arhiv zajel tudi druga ustvarjalna področja, morda se bo tudi kronološko razširil.
Namen spletnega arhiva 90’s je ohraniti materialne sledi o že skoraj pozabljenem delu kulturne zgodovine Koroške – mladinski (sub)kulturi, ki se je v večjem obsegu pojavila v devetdesetih. Večinoma analogno gradivo je namreč v nekaterih primerih že načel zob časa. Poleg tega je raznolik vizualni in zvočni material zdaj prvič zbran na enem mestu in z enim klikom dostopen javnosti v izobraževalne in raziskovalne namene, bodisi od doma ali na terminalu v KGLU.
S postavitvijo arhiva, ki ga bo KGLU v prihodnje še dopolnjevala, na Koroškem ne le ohranjamo del kulturne zgodovine, ki je bila pomembna predvsem za odraščajočo mladino v devetdesetih, ampak lahko to zgodovino tudi bolje (ali na novo) spoznavamo. Z brskanjem po arhivu lahko odkrivamo, kako so se mladi borili proti dolgčasu v desetletju pred splošnim razmahom osebnih računalnikov in interneta, mobilnih telefonov in facebooka.
Spletni arhiv 90’s je nadaljevanje razstave Preboj: nove umetniške prakse in alternativna kultura – primer Koroške, ki jo je KGLU postavila leta 2016 v sklopu raziskovalnega projekta Druga eksplozija: 90. leta – sodelovanje KGLU in Zavoda P. A. R. A. S. I. T. E.
Predstavitev spletnega arhiva 90’s, ki ga je zasnovala Polona Poberžnik, je bila v četrtek, 17. 1., v KGLU.