V letošnjem ciklu domoznanskih večerov Ljubljana v gibljivih slikah se bomo posvetili zelenim površinam našega mesta, ki omogočajo kakovostnejše, bolj zdravo in lepše bivanje ter preživljanje prostega časa v prestolnici. Na prvem dogodku iz cikla, ki bo 11. aprila 2023 ob 19.00 v dvorani MKL – Slovanske knjižnice za Bežigradom, se bomo s predavateljico Ines Babnik sprehodili skozi zgodovino urejanja zelenih površin naše prestolnice.
Ljubljana je lahko že v baročnem obdobju pokazala lepe vrtove, pogosto ob samostanih, vrtno baročno razkošje pa so v naš prostor prinesli tudi plemiči (Auerspergi, Lambergi). S poznim 18. stoletjem je s Zoisom pridobila prvi mestni park, čeprav še v zasebni lasti. Dobrega pol stoletja pozneje pa je nastal prvi javni park Tivoli. V 19. stoletju so začeli meščani ceniti vrtove in parke ter predvsem modo sprehajanja po javnem mestnem zelenem prostoru, kar se je nadaljevalo še vse v 20. stoletje.
Pred predavanjem si bo mogoče ogledati kratke dokumentarne posnetke parka Tivoli iz različnih let 20. stoletja. (TV arhiv in dokumentacija RTV Slovenije).
Predavateljica doc. dr. Ines Babnik je asistentka na Oddelku za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete UL, kot zunanja sodelavka pa sodeluje tudi na Pedagoški fakulteti in Biotehniški fakulteti UL. Raziskuje vrtno umetnost oziroma zgodovino vrtnega oblikovanja na Slovenskem, kar je bila tudi tema njene doktorske disertacije z naslovom Vrtna umetnost na Kranjskem v 18. in 19. stoletju.