Mestna knjižnica Ljubljana obvešča, da je izšel sedmi letnik domoznanske revije Ljubljana med nostalgijo in sanjami z novima dvema številkama in novimi zanimivimi vsebinami.
Vsebina 7. letnika:
Prva številka:
– prof ddr. Irena Avsenik Nabergoj: Po poteh Cankarjevega hrepenenja od Vrhnike do Ljubljane;
– Tomaž Miško: »Vse blagoslove tebi, Ljubljana! Večja in lepša mesta so na svetu – ali vendar ni ti ga enakega pod soncem!«
Druga številka:
– Andreja Zupanec Bajželj: Po ljubljanskih ulicah;
– Meta Kutin … [et al.].: Ulica, tvoje ime je žensko;
– mag. Kristina Košič Humar: Ilirija oživljena ali Napoleonov zakonik in njegovi odsevi v redkih in dragocenih tiskih Slovanske knjižnice;
Novi številki revije vas že čakata v enotah Mestne knjižnice Ljubljana. Kupite jih lahko po 4 evre ali si jih izposodite na dom. Še vedno so na voljo številke prejšnjih letnikov, ki pa si jih lahko ogledate tudi na spletni strani Mestne knjižnice Ljubljana. Izdajo publikacije delno omogoča Mestna občina Ljubljana.
Prva številka prinaša dva sestavka, ki sta posvečena obeležitvi 100-letnice smrti slovenskega književnika, velikega dramatika Ivana Cankarja (1876-1918). Literarna zgodovinarka prof. ddr. Irena Avsenik Nabergoj je prispevala sestavek Po poteh Cankarjevega hrepenenja od Vrhnike do Ljubljane. Cankarjevo pot z rodne Vrhnike v belo Ljubljano je povezala z upodobitvama romanja dveh prepoznavnih literarnih junakov, hlapca Jerneja in Kurenta, ki v Ljubljani iščeta pravico in tolažbo, naletita pa na nerazumevanje in duhovno praznino. V njegovih delih se je odražala njegova izkušnja odraščanja v revščini.
V drugem prispevku prve številke je bibliotekar Tomaž Miško prikazal Ljubljano, kot jo je v številnih delih upodabljal in orisoval Ivan Cankar.
V drugi številki bralce pričakujejo trije prispevki: o prometnem utripu našega glavnega mesta skozi preteklost nam pripoveduje članek Andreje Zupanec Bajželj, kustosinje Muzeja novejše zgodovine Slovenije.
Skupina štirih raziskovalk z Univerze za tretje življenjsko obdobje pod mentorstvom arhitektke Mete Kutin se je lotila raziskovanja ženskih poimenovanj ljubljanskih cestnih in uličnih imen. Oba prispevka sta nastala na podlagi odmevnih razstav v Slovanski knjižnice v letu 2017.
Tretji prispevek odkriva dragocenost redkih tiskov Slovanske knjižnice. Bibliotekarka mag. Kristina Košič Humar razlaga o značilnostih Napoleonovega zakonika in drugih redkih tiskov iz obdobja ilirskih provinc na slovenskem ozemlju.