Avtorica razstave Irena Destovnik je zgodbe z obeh strani meje, fotografsko gradivo in nekaj pretihotapljenih razstavljenih objektov povezala v celoto, ki pripoveduje o razgibani zgodovini tega območja.
Na ogled je v pritličju Knjižnice Globus do 30. julija 2023.
Razstava Tihotapljenje čez Karavanke je nastala kot del projekta CarinthiJA 2020, kjer so sodelovali: Slovensko prosvetno društvo Zarja iz Železne Kaple, Center Rinka – Zavod za turizem in trajnostni razvoj Solčavskega, Kulturno in umetniško društvo Jezersko in Tržiški muzej.
Na območju, prikazanem na razstavi, so se meje stalno spreminjale, s tem pa tudi zakoni, po katerih je bilo nekatere vrste blaga dovoljeno prenašati čez mejo, količina nekaterih drugih pa je bila omejena. Kljub vsem omejitvam so si ljudje, predvsem tisti, ki so živeli ob meji, vedno znali priskrbeti blago, ki so ga potrebovali za svoje vsakdanje preživetje. Po zakonu namreč med tihotapljenje spada vsako nedovoljeno prenašanje blaga čez mejo, ob tem pa je treba ločiti med tihotapljenjem za lastne potrebe in tihotapljenjem z namenom zaslužka. Raziskovalce so zanimali tisti, ki so »šmuglali« za svoje lastne potrebe, saj so zaradi svoje iznajdljivosti veljali za nekakšne junake.