skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Pogled na manufakturno trgovino "Fabiani in Jurjovec" v središču Ljubljane

Ljubljana, Stritarjeva ulica 5. Velika zaloga češkega in angleškega blaga za gospode in za dame. Krasna izbira preprog, zastorov, posteljnih pregrinjal, prešite, flanel in konjske odeje. Kemično očiščeno perje in puh. Cene solidne. Postrežba točna.

Ta hiša je bila do začetka 19. stoletja stara pekovska hiša, v kateri pa se je dvakrat s presledkom 40 let izvrševala v 1. nadstropju tudi tiskarska obrt.

Okoli l. 1806. se je vselil v prvo nadstropje te hiše tiskar Janez Leopold Eger, ki je bil izvrševal prej svojo tiskarno na Mestnem trgu 263 (danes št. 25) v hiši peka in žitnega trgovca Tomaža Podržaja. L. 1822 ga najdemo vpisanega tudi že kot hišnega lastnika. V lasti Egrove rodbine je ostala tiskarna do l. 1873, ko jo je dala Julijana Eger, poročena z Ljubljančanom Kajetanom Materno, v najem dolgoletnemu faktorju Antonu Kleinu. Ta je postal po smrti Kajetana Materne (1893) lastnik tiskarne in hiše št. 267. Tiskarstvo se je izvrševalo v tej hiši še do l. 1906. V pritličnih lokalih je poslovala po opustitvi Jamnikove pekarne od l. 1850 do 1865 kramarica Ana Vesel; l. 1869 pa je odprl tu manufakturno trgovino Rudolf Miklavec (Miklautz), sin ljubljanskega meščana, strojarja in lastnika hiše v Študentovski ulici 291 Josipa Miklavca ter jo vodil do potresa, odnosno v prenovljeni hiši do vojne l. 1914.

Po vojni sta kupila hišo št. 5 v Stritarjevi ulici od Anton Kleinovih dedičev (Josipine in Rozalije Klein) trgovca Pavel Fabiani in Gustav Jurjevec (kupni pogodbi z dne 11. aprila 1921, odnosno dne 16. februarja 1922), jo preuredila in namestila vanjo (v pritličje in v prvo nadstropje) svojo veliko manufakturno trgovino. Tudi ta hiša, čeprav malo prezidana, je še vedno mikaven in redek spomenik starih ljubljanskih hiš. Hišna vrata so bila tam, kjer je sedaj vhod v trgovino Fabiani in Jurjevec, morda so bila malo pomaknjena nazaj. Staro izročilo veli, da je skozi hišo držal prehod v Ribjo ulico. Še so v starinskem, sedaj pokritem dvorišču ohranjeni trije veliki oboki, sloneč na mogočnih stebrih, ki nazorno kažejo trdno zidavo starih ljubljanskih trgovskih in obrtniških hiš.

Gl.: Andrejka, R.: Trgovska zgodovina Špitalske (Stritarjeve) ulice v Ljubljani. Ljubljana : Merkur, 1935. Ponatis iz Trgovskega tovariša, 1935, št.5-6.

Slika

Szűrési lehetőségek

Keresés

Tartalom típus

Kategória
Kategória
Kategória
Kategória
Kategória

Régió választása


2008 - 2024 © KAMRA, Production: TrueCAD d.o.o.