„Zahodni del parka, ki se nahaja na apnenčasti podlagi, pa sestavljajo kraške jame in doline, na katere se veže bogato izročilo o domovanju škratov, zmajev oziroma točkah vstopa v onostranstvo, torej smrti ali drugačni percepciji časa (Globoka jama, Cikova jama, Fukova jama).” (Mitska, 2021)
»Nadnaravni« potek časa, ki je značilnost onostranstva in ki ga ljudje izkusijo v jamah, priča o prehodu v drugo dimenzijo. Pogosto v jamah živijo liminalna bitja, ki se gibljejo med svetom živih in mrtvih. Prav o tem pripoveduje rodiška »pravca«.
Oblikovalka kamnitih skulptur za projekt je Špela Šedivy, skulpturo Jama na lokaciji Cikova jama v Lesnjacu je izdelala Špela Šedivy.
Skulptura: Cikova jama je prostor, kjer čas poteka na drugačen, nadnaraven način. V zgornjem delu pokončnega apnenčastega kadra je izklesana »jama« – odprtina s kapniki. Za pogled v jamo imamo dve možnosti – z ene strani stebra je velika odprtina, ki omogoča direkten pogled na »jamo«. »Jama« se proti nasprotni ploskvi osnovnega kvadra oža. Konča se v majhni luknji, ki nam z drugega konca ponuja drugačen pogled.