skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

»Sveti priročnik« (Sacrum promptuarium) Janeza Svetokriškega



Janez Svetokriški / Tobija Lionelli: Sveti priročnik (Sacrum promptuarium), 5 knjig, 1691 – 1707, natisnjenih v Benetkah in Ljubljani. 

17. oktobra letos mineva 300 let od smrti znamenitega baročnega pridigarja, Janeza Svetokriškega (1647-1714), Vipavčana slovensko-italijanskega rodu. Njegov »Sveti priročnik« (Sacrum promptuarium) predstavlja s svojimi 230 pridigami vrh slovenske govorniške baročne proze na kar 3000 straneh. Delo Janeza Svetokriškega je velikega pomena za uveljavitev in utrditev slovenskega jezika v knjižni rabi. Zaradi bogastva jezika in vsebine je vir jezikovnih, kulturno zgodovinskih in tudi etnoloških raziskav, saj se mnogokrat opira na prispodobe iz vsakdanjega življenja. Ob homiletičnem značaju dela, lahko jeziku Svetokriškega pripišemo tudi upoštevanja vredno literarno kvaliteto. »… bil je gotovo najodličnejši slovenski pripovednik pred Jurčičem.« In:» … njegove pridige so polne veselja do življenja, vedrine, humorja in celo erotike, zaradi česar predstavljajo popolno izjemo v tovrstni literaturi in praksi, vsaj slovenski.« To sta oceni literarnega zgodovinarja Matjaža Kmecla, prva v Zakladih Slovenije, druga pa v delu A short cultural history of the Slovenes. 

VSEBINA:
1. knjiga (1691): Sveti priročnik pridig za posamezne nedelje v vsem letu in za slovesnejše praznike; sledi baročno posvetilo novomeškemu proštu Lanthieriju, latinska opomba o slovenski pisavi in izgovorjavi, kazalo vsebine in dva dela pridig.
2. knjiga (1691, 1695?): Sveti priročnik pridig za posamezne nedelje v vsem letu in za slovesnejše praznike; sledi posvetilo deželnemu oskrbniku in upravitelju Juriju Žigi Gallenbergu, seznam vsebine, latinski predgovor bralcu in pridige.
3. knjiga (1696, 1698?): Sveti priročnik pridig za posamezne praznike v letu, ki se praznujejo tako po zapovedi kakor iz pobožnosti; posvetilo juristu baronu Pelzhofferju, sledijo hagiografsko naravnane pridige (iz življenja svetnikov).
4. knjiga (1699): Sveti priročnik, vsebujoč različne pridige za različna priložnostna sveta opravila; posvetilo Ljubljančanu Petru Antonu Codelliju, nato različne priložnostne pridige.
5. knjiga (1707): Sveti priročnik pridig za posamezne nedelje v vsem letu; sledi posvetilo priorju kartuzijanskega samostana v Bistri Anzelmu Kimavcu, nato 52 pridig za nedelje v cerkvenem letu.

HISTORIAT IZVODOV
Knjige so pridobljene leta 1958 z nakupom. Prvotni format ohranjata prva in četrta knjiga, ostale tri knjige so s prevezom zmanjšane na 21 cm, kar nekoliko okrne obrobne reference.
Razstavljamo 1., 2. in 4. knjigo. Zgledno je ohranjena četrta knjiga, nekoliko manj prva, ki ji manjkata hrbet in manjši spodnji del naslovne strani.
Druga knjiga je zanimiva zaradi kovinskih zaponk na ovitku in posebnega »restavracijskega« postopka: manjka ji začetnih 153 strani, ki jih nadomešča kar uvezan ročni prepis pridig.

Slika

Szűrési lehetőségek

Keresés

Tartalom típus

Kategória
Kategória
Kategória
Kategória
Kategória

Régió választása


2008 - 2025 © KAMRA, Production: TrueCAD d.o.o.