skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Šola na Primožu - II.

Prebivalci Primoža so se za šolo borili 60 let. Področje je sicer spadalo v šolski okoliš Studenec, a so bile posamezne vasi od šole oddaljene tudi po šest ali več kilometrov, zato so se (že od leta 1913) vztrajno trudili za ustanovitev šole. Šele v šolskem letu 1940/41 je učitelj Stanko Jevševar vzpodbudil akcijo za izgradnjo šole; komisijski ogled naj bi potekal 25. aprila 1941, kar pa je preprečil začetek 2. svetovne vojne. Prebivalci so bili izseljeni, v okolju so ostali le redki vaščani. Ti so se leta 1945 vračali na svoje domove in pričeli z udarniškim delom za postavitev šole. Iz Rovišč so prepeljali nemško vojaško barako in jo uredili kot začasno šolo. Zbrali so potrebna finančna sredstva, z udarniškimi urami pa so akcijo najbolj podprli Anton Daničič, Janez Tomažič in Jože Mikolič.

20. aprila 1947 so končno proslavili odprtje šole na Primožu, pouk pa se je pričel oktobra 1947. Prva učitelja sta bila Mihaela Kapus in Franc Kožuh, na šoli pa je bilo 77 učencev v dveh oddelkih. Šolski okoliš je obsegal naselja: sv. Primož, Dedna Gora, Gornje Impolje, Velika in Mala Hubajnica, Rogačice, Preska, Znojile, Češnjice in Laze. Po začetnih težavah z učitelji sta za nekaj let na šoli ostala Peter Jankovič in Vida Mertelj, ki sta se poročila in ostala na šoli do leta 1955. V teh letih je bilo na šoli povprečno okoli 80 učencev. V šolskem letu 1955/56 je na šoli poučevala učiteljica Joža Dolanc, septembra sta jo zamenjala Marjan Hrovatič in Joža Gabrijel.

Šola je bila lesena, potrebna rednega vzdrževanja in popravil. Obstajala je zlasti velika nevarnost požara, saj se je železna peč za ogrevanje prostora pogosto pregrevala in bi lahko povzročila požar v prostoru.

Učiteljevo delo na šoli je bilo naporno. Delo je potekalo v kombiniranih oddelkih v treh izmenah. Učitelj Marjan Hrovatič, ki je na šolo prišel leta 1955, se je trudil, da so pri šoli uredili šolski vrt, igrišče, organizirali so prireditve. Od šolskega leta 1958/59 dalje so se na šoli vsako leto menjali učitelji. Vse do leta 1960 v šoli ni bilo elektrike. V šolskem letu 1959/60 so zgradbo delno obnovili in v letu 1968 zgradili kulturni dom, v katerega se je preselila šola. V letu 1968/69 je šola postala podružnica OŠ Tržišče in je delovala le še do konca šolskega leta 1971/72. V šolskem letu 1972/73 je bila podružnična šola Primož ukinjena. Učenci so se prešolali na šolo Telče, ki je prav tako delovala pod okriljem OŠ Tržišče. Od tedaj dalje je zgradba v upravljanju KD Primož in PGD Primož.

Literatura: Mrgole, Z. 2016. Podružnični šoli Telče in Primož. V: Klukej, I. … [et al.]. Šolstvo v Tržišču od 1869 do danes: zbornik ob otvoritvi nove šole. Tržišče: Osnovna šola. (str. 76-87)

Slika

Szűrési lehetőségek

Keresés

Tartalom típus

Kategória
Kategória
Kategória
Kategória
Kategória

Régió választása


2008 - 2024 © KAMRA, Production: TrueCAD d.o.o.