V Koroški osrednji knjižnici smo v sklopu prireditev v čast slovenskega praznika kulture odprli razstavo »Ilustracije slovenskih ljudskih«, na kateri se predstavlja 25 izbranih slovenskih ilustratorjev, ki v odnosu do naše bogate zakladnice pravljic, pripovedk in basni gradijo svoj domišljijski svet podob.
Na odprtju razstave je spregovorila kuratorka Tatjana Pregl Kobe, s svojimi izvedbami ljudskih pesmi pa je zbrane navdušila tudi vsestranska glasbenica Mojca Kamnik.
V ustvarjalnem tandemu Tatjane Pregl Kobe z zbirateljico ljudskega izročila gospo Dušico Kunaver je leta 2023 pri založbi Morfemplus izšla čudovita knjiga pravljic Sto slovenskih ljudskih, ki se v prepletu izbranih ljudskih pripovedk ter naborom 25 izbranih ilustratorjev zlije v harmonično celoto. Knjiga je bila na Slovenskem knjižnem sejmu 2023 izbrana za knjigo leta, leto kasneje pa uvrščena na seznam kvalitetnih knjig Zlate hruške 2024.
Razstava po izboru kuratorke zaživi na 25 slikovnih avtorskih plakatih, ki kot vzporedne pripovedi sobivajo ob izbranih pripovedkah iz knjige.
Na razstavi se predstavljajo naslednji ilustratorji: Marta Bartolj, Suzi Bricelj, Zvonko Čoh, Mojca Cerjak, Daniel Demšar, Tina Dobrajc, Jure Engelsberger, Jelka Godec Schmidt, Adriano Janežič, Maša Kozjek, Polona Lovšin, Eva Mlinar, Marjan Manček, Matija Medved, Ivan Mitrevski, Andreja Peklar, Arjan Pregl, Liana Saje Wang, Daša Simčič, Alenka Sottler, Igor Šinkovec, Peter Škerl, Gorazd Vahen, Jaka Vukotič in Ana Zavadlav.
Ob razstavi je Tatjan Pregl Kobe zapisala:
Izvrstni slovenski ilustratorji in ilustratorke, ki s svojimi podobami ob besedilih stotih slovenskih pravljic in pripovedk gradijo svoje, mnogi med njimi mednarodno prepoznane in nagrajevane likovne poetike, so priznani slovenski avtorji podob pravljičnih besedil slovenske narodne zakladnice. Vrhunski ilustraciji naj ne bi zadoščal le termin ilustrativno kot ponavljanje nečesa, kar je že figurativno opisano z besedami. Dobra ilustracija tudi avtorja ali avtorico pelje malo dlje, ko se glede na sporočilo suvereno odloči za klasičen ali inovativen likovni pristop. In ko si dovoli, da njegova vzporedno ustvarjena vizualna podoba ni le dodatek k pripovedni vsebini, temveč je njena vzporedna pripoved.
Petindvajset izbranih ilustratorjev in ilustratork različnih generacij bogati narodno dediščino pripovedk, ki so jih zapisovali, spreminjali, prirejali, krajšali ali kako drugače spremljali različni zapisovalci. Bogat zgodovinski pripovedni izvir s svojim knjižnim slikarstvom na različne načine bližjo sodobnem času.
Nekaterim ilustratorjem in ilustratorkam je blizu večplastno dojemanje umetnosti minulega časa in iskanje vzporednic z njim, zato njihove z duhom preteklosti navdihnjene podobe vznikajo kot feniks iz nekakšne otrplosti v reinkarnacijo umetniških podob. Njihovi različni pristopi se med seboj podpirajo in se spogledujejo s preteklostjo ter istočasno docela pripadajo sedanjosti. Kajti svet danes ni nič bolj prizanesljiv, nič manj mračen in nič bolj prisrčen. A vendarle prečudovito lep.
Razstavo si v razstavišču Koroške osrednje knjižnice lahko ogledate do 7. marca 2025.
Simona Vončina