Prva številka Primorskega dnevnika je izšla v Trstu, 13. maja 1945
Prva številka Primorskega dnevnika je izšla v Trstu, 13. maja 1945 in je bila natisnjena v tiskarni tržaškega italijanskega dnevnika Il Piccolo. Tri tedne je izhajal v malem formatu.
Primorski dnevnik je naslednik Partizanskega dnevnika, ilegalnega časopisa v času druge svetovne vojne. Njegov začetek je povezan s premičnimi vojaškimi tehnikami oz. s propagandnim odsekom Triglavske, pozneje 31. divizije IX korpusa. Prva stevilka je izšla 26. novembra 1943. Natisnili so ga na ciklostil v 400 izvodih. Partizanski dnevnik se je širil ne samo na Primorskem ampak tudi v osrednji Sloveniji. Postal je glasilo Osvobodilne fronte za Primorsko in Gorenjsko.5. septembra pa je izšla prva tiskana številka v 4000 izvodih. Tiskali so jo v tiskarni Slovenija na Vojskem.
Po vojni se je zaradi postopne normalizacije razmer preimenoval v Primorski dnevnik. Od takratnega 13. maja 1945 Primorski dnevnik neprekinjeno izhaja še danes. Dnevnik se je v 75 let življenja zelo spemenil, posodobil, tako da je postal referenčni medij za Slovence v Italiji. Osrednja tema časopisa so narodnostne pravice in sožitje narodov in kultur. S svojo informativno dejavnostjo krije ne le ozemlje na keterem živi manjšinjska skupnost, temveč širši prostor, ki obsega čezmejno območje med našo deželo, Slovenijo in sosednjimi državami. Dnevnik izhaja v tiskani in digitalni obliki in njegova spletna stran je www.primorski.eu.
Sedež Primorskega dnevnika se nahaja v stavbi na Ul. Montecchi 6 v Trstu, v poslopju, ki je samo po sebi pomembno za zgodovino tržaških Slovencev, saj je nastalo kot sedež tržaške Cirilmetodove družbe.