Že od ustanovitve je v Muzejskem društvu Vrhnika opaziti visoko strokovnost in zavzetost pri spoznavanju zgodovinske identitete vrhniškega prostora. Raziskovanje, zbiranje, arhiviranje in prezentacija izsledkov s področja domoznanstva ter varstva kulturne in naravne dediščine so dejavnosti, ki jih društvo v svojem programu zajema kot celoto. Zaradi usmerjenega delovanja društva v dolgoročni prid občine in njenih prebivalcev mu je Ministrstvo za kulturo RS leta 2004 – kot edinemu vrhniškemu društvu doslej – podelilo status društva v javnem interesu na področju kulture. Leta 2010 je prejelo društvo občinsko priznanje – srebrno plaketo Ivana Cankarja »za dolgoletne uspehe in izjemne dosežke trajnega pomena«.
Muzejsko društvo Vrhnika je bilo ustanovljeno 14. februarja 1992. Dosedanji predsedniki društva: Peter Habič (1992–1998), Marija Oblak Čarni (1999–2015), od leta 2015 dalje pa Katarina Oblak Brown.
Trenutno ima društvo 164 članov. Temeljna dejavnost društva je zbiranje, popisovanje in hramba gradiva o zgodovini Vrhnike. Sprejemajo v glavnem fotografije, druge dokumente in le manjše predmete, saj za zdaj društvo nima ustreznega skladiščnega prostora. Muzejsko društvo izvaja večje projekte v sodelovanju z Zavodom Ivana Cankarja Vrhnika. Med najvidnejše sodi zbornik Vrhniški razgledi, ki izhaja od leta 1996 in zajema tematsko zelo raznolika področja. Prispevki imajo večkratne recenzije in so podprti s podatki, pridobljenimi iz najvišjih ustreznih institucij. Med zahtevnimi projekti so tudi razstave, ki so gostovale še po drugih krajih. Med njimi: »Razvoj usnjarstva na Vrhniki«, »Vrhnika v prvi svetovni vojni«, »Vrhnika na pomembni evropski poti«, »Ko je bila Vrhnika še pristanišče«, »Brata Jager«, razstave o najstarejših vrhniških ulicah in okoliških krajih. Muzejsko društvo je postavilo spominske plošče slikarjem Petkovšku, Sternenu in Ogrinu, v Ameriki uveljavljenima bratoma Jager ter spomenik vrhniškim krasoslovcem Michlerju, Habetu in Habiču v Močilniku. V društvu so pripravili tudi mnoga tematska predavanja, posvet o Barju in ekskurzije v kraje, ki so tako ali drugače povezani z Vrhniko (po Sloveniji, Dunaj, Solnograška, rečna pristanišča v Nemčiji, Južna Tirolska).
Pomemben dosežek društva – že iz leta 2009, je izdelava projektne naloge Muzej Vrhnika, ki je ena od glavnih spodbud za Doživljajsko razstavišče Moja Ljubljanica, ki je odprl svoja vrata septembra 2016.