Rojen je bil 1855. leta na Pečinah kot prvi otrok Bartolomeja Lipuščka in njegove druge žene Marije Božič. Pri triindvajsetih letih se je šel učit k urarju in orglarju Jakobu Špiku, ki se je priženil z Gorskega Vrha na Ponikve. Kmalu je pokazal svojo nadarjenost in je začel delati sam, saj je prekosil svojega učitelja.
Devetindvajsetleten se je poročil z Marijo Troha, izučeno šiviljo s Pečin. Imela sta pet otrok, vendar so vsi, razen najmlajše, umrli v rosnih otroških letih.
V letih, ko so pri Jernejčku na ulac (domače hišno ime) doživljali najhujše družinske pretrese, se je Janez Lipušček s svojim delom že uveljavljal tudi izven doma. Najprej je delal na Krasu, nato na Reki pri kapucinih, kjer se je zelo izkazal, saj so ga ti sem vabili še vsa naslednja leta. Delal je v številnih krajih Istre, na Reki, v Opatiji in seveda na Krasu, Bovškem, Tolminskem, Kobariškem, v Goriških brdih … Iskan je bil predvsem kot strokovnjak za popravilo in dodelavo cerkvenih mehaničnih orgel. Iz terenskih zapiskov Marije Rutar, ki jih hrani Tolminski muzej, je moč ugotoviti, kako je Lipušček izdeloval orgle. Doma je sam izdeloval tipke, lesene piščali in ogrodja za orgle. Posebej poznan je bil po izdelavi dobrih mehov. V piščali je vstavljal irhovino iz ovčje kože, ki so jo strojili pri Strojcu v Klavžah. Mehove iz doma strojene kože je dopolnjeval z lesenimi deli, ki jih je prevlekel z lužilom v rjavo rdeči barvi. Kovinske dele in svinčene piščali pa je uvažal s Češke.
Janez Lipušček je bil poznan tudi kot izredno dober krovec, malar, tesar in zidar. Izdeloval je tudi citre, majhne lesene kipce, modele za izdelavo mask in se ukvarjal s poslikavo panjskih končnic. Ves čas pa je opravljal tudi svoj osnovni poklic – urarstvo. Izdelal je celo tako uro, ki se je navila samo enkrat letno. Ker pri kazanju časa ta ura ni bila prav natančna, jo je kasneje predelal, tako da se je navijala le vsake pol leta.
Janez Lipušček je 1906. leta po spominu opisal svoje dotedanje življenje in delo v posebnem zveščiču, ki ga še danes hranijo njegovi potomci. Svojo pripoved začenja takole: »Delati sem sebil šaučiti h Jakobu Špik gare u Verhu hrib l. 1878 in perbo sba sla delat S.t.Luci dol na Most sma paprauleli turen tojeblo ujesen akoli S. t. Mešili rauno tisti čas jebla Vajska u bozni …«
Glej tudi: Janez Lipušček (Primorci.si)