Natečaj za najboljšo domoznansko zgodbo
V Mestni knjižnici Ljubljana se nam je ideja o izvedbi domoznanskega natečaja porodila ob vprašanju kako približati kulturno dediščino različnim ciljnim skupinam ter hkrati pridobiti zanimive vsebine iz lokalnega okolja, predvsem zgodbe povezane z načinom življenja nekoč ter z zanimivimi in pomembnimi lokalnimi prebivalci. Tovrstne zgodbe namreč predstavljajo pomemben del naše kulturne dediščine, ki ga slovenske splošne knjižnice želimo ohraniti za naše zanamce.
Tako je Mestna knjižnica Ljubljana razpisala natečaj za najboljšo zgodbo, ki je potekal od 8. februarja do 15. aprila 2018, ter k sodelovanju povabila tudi knjižnice Osrednjeslovenske regije. Za potrebe priprave in izvedbe natečaja smo formirali delovno skupino, ki so jo sestavljali 4 člani iz MKL (Gašper Hudolin, Barbara Škerl, Edita Flegar in Anja Frković Tršan) ter 2 članici iz drugih knjižnic regije (Urška Orešnik iz Knjižnice Logatec in Milena Glušič iz Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik). Delovna skupina je skrbela za pripravo, izvedbo in promocijo natečaja, pri slednji pa so sodelovale tudi knjižnice Osrednjeslovenske regije.
Kot že sam naslov natečaja – Zgodbe mojega kraja: o njegovih ljudeh, zgodovini, naravni in kulturni dediščini – pove, smo zbirali kratke, resnične zgodbe iz preteklosti slovenskih krajev. Ker je bil natečaj namenjen starejšim, so morali avtorji zgodb izpolnjevati poseben pogoj – pred zaključkom natečaja so morali dopolniti 65 let.
V času trajanja natečaja smo prejeli 56 zgodb. Prišle so z vseh koncev Slovenije, od Lendave pa do Pirana. Žirija je imela tako pred seboj zelo zahtevno nalogo, saj je morala pripraviti kriterije za ocenjevanje precej različnih zgodb, izbrati 10 najboljših, nato pa izmed njih 3 zmagovalne. Nagradili smo vseh 10 izbranih zgodb.
3-člansko žirijo so sestavljali: Urška Orešnik (univerzitetna diplomirana komparativistka in profesorica slovenščine), Gašper Hudolin (magister zgodovinske znanosti) in Barbara Škerl (univerzitetna diplomirana komparativistka in profesorica filozofije).
Nagrajenci so bili javno razglašeni 24. 5. 2018 na zaključni prireditvi v Trubarjevi hiši literature.
1. nagrada: 2 celodnevni vstopnici za obisk Term Snovik
Majda Rupnik iz Ljubljane z zgodbo Jamski otroci
2. nagrada: 2 karti za vožnjo z ladjico po Ljubljanici
Maks Starc iz Novega mesta z zgodbo Jelendol – nekoč in nikoli več
3. nagrada: 2 vstopnici za obisk Arboretuma Volčji Potok
Janez Faletič iz Žirovnice z zgodbo Vazarjov znamn’e (Vazarjevo znamenje)
Ostali nagrajenci, uvrščeni med deseterico, ki so prejeli knjižne nagrade (po naključnem vrstnem redu):
Bojan Jerlah iz Ljubljane z zgodbo Jožmanova jesen
Francka Premk iz Ljubljane z zgodbo Nepozabno in neminljivo
Alojz Škerbec iz Ljubljane z zgodbo Pozabljena postaja
Ivana Cvirn iz Sevnice z zgodbo Pvaz (Plaz)
Janez Petkovšek iz Rovt z zgodbo Rastovšk Anže (Malovrh Anže)
Mira Karnar iz Podgorja pri Slovenj Gradcu z zgodbo Pomladna noč in florjančenje
Julijana Drolc iz Komende z zgodbo Kopanje gline v Komendi in nekaj spominov na lončarstvo
Projekt so podprli: Arboretum Volčji Potok; Beletrina, zavod za založniško dejavnost; Rečni transport, promet po rekah d.o.o., Ljubljana in Terme Snovik.