Levstikov rod je bil razširjen po vsej dolenjski deželi med kočevskimi hribi in Gorjanci. Otroštvo je pisatelj preživljal v rodnih Dolnjih Retjah pri Velikih Laščah, kasneje pa se je družina preselila v Podgoro pri Novem mestu. Tam je oče kupil novo posestvo, pisatelj, ki je kasneje živel v Ljubljani, pa je sorodnike na novem domu večkrat obiskal. Levstikov rod še danes živi v Podgori, pisateljevi sorodniki so potomci njegovega brata Matije.
Srečno otroštvo je Levstik preživel v Dolnjih Retjah pri Velikih Laščah, v Trubarjevih in Stritarjevih krajih. Tu se je 28. septembra 1831 rodil v kmečki hiši očetu Matevžu Levstiku in materi Mariji, rojeni Gruden, ki je bila doma iz iste vasi, iz hiše ravno nasproti Levstikove domačije. Bili so bolj kot ne revni kmetje z osminko kmetije in manjšo hišo, le do polovice zidano, sicer leseno. Doma je bilo pet otrok, poleg Frana še sestri Mica in Helena ter brata Matija in Janez. Leta 1856 je oče domačijo prodal, družina pa se je preselila iz Retij v Podgoro pri Novem mestu, kjer je kupil novo posestvo.
Sestra Helena, se je kasneje poročila v bližnjo Dolnjo Stražo. Brat Janez, po naravi precej samosvoj, je postal cerkovnik v Prečni, sestra Mica, prav tako neporočena, pa mu je gospodinjila. Mica je bila zelo pobožna, v čislih pa jo je imel tudi pisatelj Janez Trdina. Vsi trije so umrli stari čez osemdeset let in brez otrok. Levstikov rod je nadaljeval le njegov štiri leta mlajši brat Matija, ki se je poročil z Jero Oblak – Ilijevo, doma iz Retij. Imela sta dva sina in tri hčere, ki so kasneje odšle v Ameriko. Sin Franc, ki mu je bil pisatelj birmanski boter, je očeta nasledil na kmetiji. Kot edini sorodnik se je leta 1931 udeležil Levstikove slavnosti v Velikih Laščah. Za njim je posest prevzel sin Jože, ki je imel dvanajst otrok. Potomci brata Matije so edini pravi sorodniki pisatelja Levstika. Levstikov rod še danes živi v Podgori.
Pisatelj je večkrat obiskal sorodnike v Podgori, ki so za njim ohranili tudi nekaj osebnih predmetov. Pranečak Jože je kasneje Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto v hrambo zaupal pisateljev črnilnik in žepno uro. V knjižnici se danes v zapuščini novomeškega tiskarja Janeza Krajca nahajajo tudi Levstikova popotna palica, naočniki, igralne karte in deset pisem. Z Janezom Krajcem, s katerim se je Levstik seznanil že kot dijak v Ljubljani, sta kljub razliki v letih vse do Levstikove smrti ohranila tesne prijateljske stike.