Veliko podatkov lahko najdemo v časopisih in knjigah.
Marsikaj nam je dostopno na spletnih portalih, na primer na portalih dLib.si, slovenska-biografija.si, sistory.si, internetculturale.it, trieste.comune.it. Na spletu nam je dostopen tudi Primorski slovenski biografski leksikon. Zanesljive so tudi spletne strani posameznih društev in ustanov.
Ta stari in hkrati novi trg lepo zaživi v literarnih delih in spominskih pripovedih. V ljubljanskem verskem listu Zgodnja Danica so 25. maja leta 1854 objavili dopis o Tržačankah, ki so se zbirale v cerkvi ob Marijinem mesecu. V knjigi spominov socialističnega voditelja Rudolfa Golouha (Pol stoletja spominov, 1966) beremo, kako je kot mlad anarhist tu strastno obiskoval mestno knjižnico. Omeniti velja pesem Iga Grudna o kriških dekletih iz leta 1920 in pesem novinarja Giorgia Pisona o Trgu Hortis iz leta 2018, prevzamejo nas spomini Lava Čermelja na mlada tržaška leta in pripovedi Dušana Jelinčiča o njegovem domačem Starem mestu. Italijanska avtorica Cristina Battocletti opisuje življenje Bobija Bazlena in njegova študijska leta na Staatsgymnasium v Trstu.
Kot ustno pričevanje pa velja omeniti pesem Alenke Petaros – pesem, kot jo poje njena mama, ki je na tem trgu dolga desetletja ponujala cvetje. Še dalje se nam razkrivajo mnoge strani preteklega in sedanjega življenja.