V ponedeljek so sledili organizirani izleti po vsej Jugoslaviji: v okolico Ljubljane, na Gorenjsko, na Bled in v Bohinj, na Plitvička jezera, na morje in drugam. Informacije in prijave ter legitimacije so dajali in zbirali v izletni pisarni na kolodvoru in v Mestnem domu.
Po koncu gasilskega kongresa so organizatorji in mediji sklenili naslednje: Ljubljana je bila priča prireditvi velikega obsega in pomena, da si jo bo dolgo zapomnila. V mestu že dolgo ni bilo navzočih toliko tujcev in gostov iz vseh krajev Slovenije in drugih držav kraljevine SHS. Vodstvo kongresa je dokazalo, da je bilo popolnoma kos zahtevni nalogi. Kongresni odbor pod predsedstvom Riharda Engelsbergerja je v pripravo kongresa vložil izreden trud in tako dosegel presenetljiv uspeh.
Že v letih med obema svetovnima vojnama je vseslovanski gasilski kongres dokazal, da je gasilstvo tista organizacija, ki je imela v javnosti največ zaupanja in ki je lahko za svoje vzvišeno delo vedno računala na hvaležnost in priznanje. Kongres je utrdil že do tedaj tesne vezi med gasilskimi združenji in dal gasilcem mogočno pobudo za nadaljnje uspešno delovanje.
Za dravsko banovino je kongres predstavljal velikanski premik v gospodarskem, propagandnem in turističnem smislu. Slovenska prestolnica je gostila na tisoče udeležencev kongresa iz drugih krajev države in tujine. Kot je zapisal Slovenski narod (in podobno tudi drugi časniki), “bodo ti gostje doma pripovedovali o lepotah naših krajev in s tem se bo naš turizem znova dvignil in razcvetel.” Ljubljanske gostilne, kavarne, restavracije, hoteli in trgovine so imeli v tistih dneh velik promet. Tudi to je bila pomembna posledica gasilskega kongresa.
Časniki so še prenesli sporočila organizacijskega odbora, češ da je veliko število prisotnih častnih predstavnikov, ki so prisostvovali prireditvam, pred vsem svetom pokazalo, da znajo ceniti gasilčevo delo. Zahvalili so se Kralju Aleksandru I., ki je bil poslal na prireditve svojega predstavnika, posameznim članom konzularnega zbora, banu dr. D. Sernecu in banski upravi ter županu mesta Ljubljane dr. Dinku Pucu in njegovemu podžupanu dr. Evgenu Jarcu.
Člani kongresnega odbora so podali zahvalo tudi vsem uradom, društvom in organizacijam ter vsem prebivalcem bele Ljubljane, ki so gasilce moralno in gmotno podprli, predstavnicam narodnega ženstva in Sokolu kraljevine Jugoslavije, ki so bili ponudili svoje bogate izkušnje ter pomagali povzdigniti veličino kongresa. Zahvalili so se tudi časopisju, ki je vse dogodke v okviru kongresa brez izjeme na tako časten način beležilo in s tem pripomoglo, da so kongresni dnevi minuli tako častno.