Turistično društvo je tudi v samostojni Sloveniji nadaljevalo z že uveljavljenimi in utečenimi dejavnostmi. Leta 1995 so društveno pisarno preselili z Glavnega trga na Prešernovo ulico in leta 2001 na Krekov trg; v letih 2005–2010 je bil sedež društva na Starem gradu, leta 2011 pa se je društvo ustalilo v Kvartirni hiši na Gosposki ulici.
Društvo je tudi v tem obdobju izdajalo raznovrsten promocijski material (društveno glasilo Lepo mesto so v letih 1994–2001 preimenovali v Naše Celje), posredovali so turistične informacije, vodili statistiko turističnega prometa, se sistematično predstavljali na sejmih, vodili so oglede mesta, organizirali prireditve, izobraževali turistične vodnike itd. S pomočjo programa javnih del konec devetdesetih let so širše zastavili delo, zlasti vodniško službo na Starem gradu in delo z mladimi. V letih 1998–2006 so organizirali srednjeveške dneve na Starem gradu, za katerega so v letu 1998 pripravili strateški načrt za njegovo oživitev. V okviru društva je nastala srednjeveška skupina Celjani, ki se odtlej uspešno predstavlja na prireditvah doma in v tujini.
Konec stoletja je društvo pridobilo status društva, ki deluje v javnem interesu na področju turizma. V sodelovanju z Mestno občino Celje je društvo pripomoglo k ustanovitvi najprej Lokalne turistične organizacije Celeia in nato Zavoda za kulturne prireditve in turizem Celeia Celje, ki je začel postopoma prevzemati številne, do tedaj društvene prireditve in dejavnosti (od leta 2007 dalje tudi organizacijo srednjeveškega dne).
Na Starem gradu so se proti koncu 20. stoletja pojavile najprej težave z najemniki gostišča, nato pa so se z Mestno občino Celje začeli še pravni spori glede upravljanja Starega gradu, katerega upravitelj je bilo po pogodbi iz leta 1968 in z vpisom v zemljiško knjigo Turistično društvo Celje. Leta 2011 so se spori sporazumno zaključili: Turistično društvo Celje je dovolilo izbris upravljalske pravice iz zemljiške knjige, Mestna občina Celje pa je društvu dodelila v last prostore za delovanje, in sicer v prvem nadstropju Kvartirne hiše na Gosposki ulici, kjer je danes sedež društva.
V zadnjem desetletju so nosilni projekti Turističnega in kulturnega društva Celje predvsem trije: Celjske kraljice (postavitev spominskih obeležij Barbari Celjski na Češkem in Ani Celjski na Poljskem), Celjska zgodba (razstava celopostavnih figur približno 30 znamenitih Celjank in Celjanov) in Galerija Kvartirna hiša (v kateri so v desetih letih organizirali preko 100 razstav).
Tudi v zadnjem obdobju je delo turističnega društva opazno v javnem življenju mesta, za svoje delo so prejeli več priznanj (zlati znak in več plaket Turistične zveze Slovenije, zlati grb Mestne občine Celje).
150-letnico svojega delovanja je Turistično in kulturno društvo Celje obeležilo v Muzeju novejše zgodovine Celje s pregledno razstavo z naslovom Lepo mesto (3. 12. 2021–28. 2. 2022).