V letu 1992, ko je ustanova praznovala 70 let od začetka delovanja Ljudske univerze v Mariboru, so se Delavske univerze v Sloveniji preimenovale v Ljudske univerze. V Mariboru so dodali še ime Andragoški zavod. S tem so poudarili, da je glavna dejavnost predvsem izobraževanje odraslih, in sicer na splošnem, jezikovnem, poklicnem in strokovnem področju. Novi slogan Andragoškega zavoda – Ljudske univerze se je glasil: Vaša šola za življenje. 1. septembra 1992 se je Delavska univerza Maribor preimenovala v Ljudsko univerzo – Andragoški zavod Maribor.
Andragoški zavod – Ljudska univerza Maribor (dalje AZM – LU Maribor) je deloval na različnih izobraževalnih področjih. Vse od ustanovitve dalje je bilo vključeno tudi mednarodno sodelovanje. Od leta 1992 dalje je AZM – LU Maribor član mednarodnega evropskega združenja EBZ (Evropski centri za izobraževanje in povezovanje med kulturami), katerega cilj je posredovanje znanj s področja evropske zgodovine, politike in kulture ter vzpodbujanje kvalitetnih integracijskih procesov v Evropi. 1. 1. 1994 je podelil Izpitni center Goethejevega inštituta zavodu pooblastilo za izvajanje izpitov iz nemškega jezika na različnih stopnjah zahtevnosti. Zavod je postal izpitni center za nemški jezik v SV Sloveniji.
Leta 1993 so na Andragoškem centru Republike Slovenije (ACS) začeli razvijati projekt »Središče za samostojno učenje«, ki ob podpori mentorjev in svetovalcev omogoča odraslim samostojno učenje. Projekt je dve leti kasneje začel delovati tudi v praksi in eno prvih takšnih središč je bilo odprto tudi na Andragoškem zavodu – Ljudski univerzi v Mariboru 20. decembra 1995.[1] Projekt se je kontinuirano izvajal in zavod danes nudi učna mesta za samostojno učenje, ki so opremljena z računalniki, z dostopom do interneta ter posameznimi programi za samostojno učenje. Mentor v središču svetuje udeležencem pri izbiri programov za samostojno učenje ter pri uporabi učne tehnologije in gradiv.[2]
4. 10. 2001 so na Andragoškem zavodu – Ljudski univerzi Maribor odprli Svetovalno središče Maribor kot tretje v Sloveniji (po Kopru in Žalcu). Policentrični projekt svetovalnih središč je nastal pod okriljem Andragoškega centra Slovenije in v okviru projekta Informiranje in svetovanje. Svetovalna središča ponujajo odraslim pomoč pri odločitvi za nadaljnje izobraževanje in učenje, informacije o možnostih izobraževanja za poklic in strokovno izpopolnjevanje, informacije o vpisnih pogojih ter svetovanja v zvezi s premagovanjem učnih težav.[3]
Marca 2001 so na AZM – Ljudski univerzi začeli izvajati program »Projektno učenje mladih« (PUM), neformalni izobraževalni program, s katerim skušajo mlade med 15. in 25. letom, ki so brez poklica, vključiti v aktivno vsakodnevno projektno delo v skupinah, ki so sestavljene iz od 18 do 24 udeležencev. Program so razvili pri Andragoškem centru Slovenije. Delo poteka v okviru skupinskih ali individualnih projektov, ki jih izvajajo vključeni mladostniki ob podpori mentorjev in zunanjih sodelavcev, ki se kot strokovnjaki za posamezna področja priključijo posameznemu projektu. Zavod je od leta 2001 edini izvajalec »Projektnega učenja mladih«, od leta 2017 pa še »Projektnega učenja mlajših odraslih«(PUM-O) v podravski regiji.
Leta 2002 je Andragoški zavod – Ljudska univerza Maribor prejel mestni pečat za dolgoletno uspešno izvajanje programov vseživljenjskega učenja.
Septembra 2004 se je začel v Mariboru Festival evropskih jezikov. AZM – Ljudska univerza se je izmed 800 prijavljenih kandidatov uvrstila med 17 tistih, ki so bili v okviru programa »Socrates Lingua« izbrani za organizacijo festivala. Partnerji v projektu so bili iz Nizozemske, Nemčije, Češke, Slovaške in Madžarske. V času trajana festivala (med 29. septembrom in 2. oktobrom 2004) so strokovnjaki iz osemnajstih držav v prostorih AZM – Ljudske univerze v obliki predavanj in delavnic javnosti v štirih dneh predstavili vseh 24 evropskih jezikov, ki so v rabi v Evropski uniji, predavanja pa so se ponovila v nekaterih srednjih šolah in drugih ustanovah. Evropski sklad »Socrates Lingua« je leta 2005 uvrstil projekt Festival jezikov med 50 najboljših svojih projektov, leta 2006 pa je projekt dobil še Evropsko jezikovno priznanje v Sloveniji.[4]
V šolskem letu 2004/2005 se je Andragoški zavod Maribor – Ljudska univerza priključil nacionalnemu projektu Andragoškega centra Slovenije »Ponudimo odraslim kakovostno izobraževanje« (POKI), ki namenja pozornost kakovosti izobraževalnih programov.
Ob koncu leta 2011 so se na Andragoškem zavodu Maribor – Ljudski univerzi vključili v postopek za pridobitev certifikata »Družini prijazno podjetje«. Nabor ukrepov je po posvetu z zaposlenimi in zunanjim svetovalcem opravila štiričlanska projektna skupina, potrdila pa ga je direktorica zavoda Irena Urankar. Ob koncu leta 2015 je Ekvilib inštitut izvedel končno revizijo postopka za pridobitev polnega certifikata »Družini prijazno podjetje«. Polni certifikat družini prijazno podjetje je Andragoški zavod Maribor – Ljudska univerza prejel 13. 5. 2016.
Aprila 2013 je AZM – LU prejel pohvalo Ministrstva za pravosodje, in sicer za dosežke na področju izobraževanja in svetovanja obsojencem kazni zapora. AZM – LU ima pri izvajanju osnovnošolskega izobraževanja odraslih izkušnje tudi z izvajanjem programa v prostorih Zavoda za prestajanje kazni zapora Maribor kot tudi z individualnim vključevanjem posameznih obsojencev kazni zapora v obstoječe oddelke v prostorih zavoda na Maistrovi ulici 5 v Mariboru.[5]
Skrb za kakovost je stalnica dejavnosti Andragoškega zavoda Maribor – Ljudske univerze. V letu 2020 je bila podaljšana pravica do uporabe Zelenega znaka kakovosti za tri leta, in sicer do 31. 3. 2023.
5. oktobra 2012 so bile v Ljubljani podeljene nagrade RS na področju šolstva za leto 2012. Med nagrajenimi je bil Andragoški zavod Maribor, ki je prejel nagrado za življenjsko delo na področju izobraževanja odraslih. Predlagatelj kandidature je bila Štajerska gospodarska zbornica.
Na AZM – LU Maribor so v letu 2015 začeli s pilotnim projektom svetovanja na delovnem mestu, in sicer o možnostih izobraževanja in učenja, ki so ga izpeljali v večjem podjetju – Mariborski livarni Maribor (MLM). V proces svetovanja je bilo vključenih 32 zaposlenih, velika večina je bila moških, starejših od 45 let s končano največ 4-letno srednjo šolo. Posebna pozornost je bila namenjena motivaciji zaposlenih za računalniško izobraževanje. Poleg svetovalne dejavnosti podjetjem in zaposlenim AZM – LU nudi od leta 2016 izobraževanje in usposabljanje v sklopu projekta »Pridobivanje temeljnih kompetenc«, ki je namenjen manj izobraženim zaposlenim, pretežno v starosti nad 45 let, ki potrebujejo dodatna usposabljanja, znanja ali kvalifikacije zaradi potreb na trgu dela ali zaradi želje po osebnem napredku.[6]
[1] Melita Cimerman, Andragoški zavod Maribor – Ljudska univerza: sprehod skozi čas. Maribor, 2021, str. 133.
[2] Razvojni program Andragoškega zavoda Maribor – Ljudske univerze, 2018–2022, Maribor, 2018, str. 16.
[3] Odprli svetovalno središče, Večer, 5. 10. 2001, str. 17. Katalog izobraževanje 2011/12, AZM, str. 16.
[4] Melita Cimerman, Andragoški zavod Maribor – Ljudska univerza: sprehod skozi čas. Maribor, 2021, str. 254.
[5] Samoevalvacijsko poročilo za šolsko leto 2013/2014, AZM LU, 2014, str. 3.
[6] Irena Urankar, Svetovanje in izobraževanje za zaposlene. V: Soustvarjamo družbo znanja: zbornik ob 60-letnici Zveze ljudskih univerz Slovenije. Ljubljana, 2019, str. 92.