Andrej Murovec, ljudski podobar in kamnosek, se je rodil 26. 10. 1815 v Kanalskem Lomu, umrl pa 21. 1. 1884 tudi v Kanalskem Lomu. Oče je bil Anton, bajtar, mati pa Marija Kofol. Murovčev oče se je v Kanalski Lom preselil iz Lokovca in postal lastnik manjšega premoženja v zaselku »V Lozi«.
Ljudsko izročilo o Andreju Murovcu ve povedati, da je zidal, izdeloval okna in vrata za nove hiše in tudi koval, a ni ohranjeno nobeno njegovo kovaško delo. Milko Matičetov, ki ima veliko zaslug, da je Murovčevo ime prišlo v slovensko kulturno zgodovino, v zapisu o njem poroča o 13 kamnarskih izdelkih, zadnji mu je bil poznan le še po ustnem izročilu. Kamnosek Murovec je prvi nagrobni spomenik izdelal 1869. leta, istega leta ali pa leta 1870 je nastal nagrobnik Jožeta Kraglja, 1872 znamenje ob poti nad rojstno hišo »V Lozi«, 1874 nagrobnik Marije Levpušček, sledi nagrobnik Janeza in Ane Levpušček, 1881 nagrobnika Marije Pavšič in Jožefa Preglja, 1882 nagrobnik Marije Manfreda, 1883 nagrobnik Marijane in Janeza Levpuščka – vsi v Kanalskem Lomu. Murovčevi izdelki so tudi nagrobnik Katarine in Andreja Ariabic – Ariabec, kip sv. Janeza Nepomuka in nagrobnik, ki je bil zasut v vrtu Pri Blažu.
Murovec je obvladal reliefno in prostostoječe kiparstvo, ker pa je bil samouk, ostajajo njegovi izdelki na nivoju preprostega, a likovno mikavnega ljudskega ustvarjanja. Nagrobnike je opremljal z natančnimi napisi v domačem narečju, ki so še dodaten dokument tamkajšnje ljudske kulture. S svojimi izdelki ni segal čez meje domače župnije, kamen pa je dobival doma v Čebrovcu. Na kamnoseka Murovca je pri terenskem delu po Primorskem postal pozoren že umetnostni zgodovinar E. Cevc. Nekdanji župnik v Kanalskem Lomu Stanko Škarf pa je iz župnijskih matic izbrskal življenjepisne podatke.
Ob pokopališču ima pravo galerijo kiparskih del na prostem; ta pričajo, da je bil prav tak mojster kot kraški kamnoseki – povrhu vsega pa je tradicijo baročne primorske plastike pripeljal do srede 19. stoletja.
V Kanalskem Lomu je tudi kapelica nad njegovo hišo, ki je spomeniško zavarovana. V Tolminskem muzeju pa je razstavljen kip Miklavža (škofa), ki je delo Andreja Murovca.