Stanislav Bačar je avtor dveh knjig s področja domoznanstva in urednik obsežnega dela o medvojnem dogajanju v severnem delu Primorske leta 1991.
Hubelj, Ajdovščina, Šturje in sosednji kraji v zgodovinskih zapiskih od konca 15. do začetka 17. stoletja (2007)
Na izid te knjige se je Stanislav Bačar dolgo pripravljal. Sam je pregledal vse zgodovinske dokumente in opravil opise Ajdovščine ter okoliških krajev. V knjigi je lepo predstavil pomen in vpliv Hublja na lokalni gospodarski razvoj – njegova pogonska vodna sila je prispevala k razvoju mlinarstva in žagarstva v 15. stoletju ter fužinarstva stoletje kasneje. O slednji temi je v knjigi tudi največ govora.
Njim vsem pripada slava: osamosvojitveno dogajanje Ajdovščina, Idrija, Nova Gorica, Tolmin: zbornik 1991 (2009)
V zajetni knjigi, ki priča o 10-dnevnem obdobju vojne za Slovenijo, so prispevki različnih ljudi, društev in združenj, ki so bili neposredno vpleteni vanjo. Podrobno so opisane vse operacije in akcije, ki so bile izvedene na celotnem severno-primorskem območju: od Bovškega do Krasa. Stanislav Bačar je bil glavni urednik zbornika. Za svoje izjemne zasluge pri obrambi svobode in uveljavljanju suverenosti Slovenije med osamosvojitvijo je leta 1992 prejel častni znak svobode RS.
Voda, stopa, mlin (2013)
V knjigi Voda, stopa, mlin se je Bačar lotil raziskovanja mlinarske preteklosti na območju občine Ajdovščina. V knjigi opisuje mline na različnih rekah in potokih na območju naše občine, nekateri mlini so podrobno opisani, drugi so le omenjeni. Knjiga je opremljena z bogatim slikovnim in drugim dokumentarnim gradivom ter viri, od koder je avtor črpal informacije. Goriški muzej pa je besedilu dodal še zanimiv zemljevid, na katerem so označeni vsi doslej znani mlini na območju naše občine.