Delovanje bralnega društva na Gorjanskem.
O bralnem društvu Narodni dom na Gorjanskem izvemo iz arhivskih dokumentov in člankov.
Bralno društvo Narodni dom je na okrajno glavarstvo poslalo zapisnik občnega zbora, ki se je zbral 3. januarja 1896. Prisotno je bilo 28 članov, ki so volili naslednje osebe: Ludvik Štrekelj (Gorjansko št. 85), France Stantič (Gorjansko št. 16), Josip Pangos (Gorjansko št. 40), France Suban (Gorjansko št. 20), Ivo Penarčič (Gorjansko št. 48) in France Štrekelj (Gorjansko št. 61). Ludvik Štrekelj je predsednik, France Štrekelj podpredsednik, France Suban tajnik, France Stantič blagajnik, Ivan Perčič, Josip Pangos pa odbornika. Zraven imen izbranih je zapisano število glasov, ki so jih dobili. Učitelj iz Komna Alojzij Šonc je bil povabljen, da pomaga pri vajah za veselico (igra, petje in ples), ki se bo organizirala v prvi nedelji maja 1987. Omenja se tudi strošek za 18 gl. za bralno sobo društva. Bralno društvo je 9. maja 1897 na Gorjanskem, na dvorišču gostilničarja Alojzija Štreklja (Gorjansko št. 84), organiziralo veselico, za katero je prosilo za dovoljenje okrajno glavarstvo v Sežani. Priložena so besedila pozdravnega govora, igre in deklamacij. Okrajni glavar z dopisom dne 14. aprila zahteva pojasnila o plesu in zahteva, da se iz govora izbrišejo označeni odstavki. “Iz pozdravljevalnega govora je izbrisati odstavke političnega pomena, ker društvo po pravilih ni politično. Sicer bi se lahko zgodilo, da se razpusti društvo zaradi prekoračenja pravilnega delokroga.” V imenu društva 18. aprila odgovarja predsednik društva Ludvik Štrekelj: “Vsled naloga slov. c. kr. okraj. glavarstva izbrisalo se je iz pozdravljevalnega govora konfiscirane odstavke.” Besedilo govora in popravki so shranjeni. Med drugim je črtan naslednji zapis: “Kdor jo zataji (prim. av. slovensko narodnost), ker se sramuje, ni vreden da se imenuje Slovenca, človeka pa, ki svoj materni jezik, svoj narod zasmehuje ali celo grdi, je bolje, da ga črna zemlja požre, da izmre ž nje ves njegov rod.” Besedila govora niso podpisana, ampak iz poročanja v Edinosti izvemo, da je govornik bil predsednik društva Ludvik Štrekelj. Omenjena veselica je prva prireditev, ki jo društvo organizira.
“Gorjansko je ob cesti blizu Komna navadna čedna vas. Bralno društvo, ki se je ustanovilo tam pred nedavnim ter šteje kakih 60 udov, večinoma kmetovalcev, priredilo je ta dan svojo prvo veselico in pokazalo svojo življensko moč. Prostori gostilničarja, g. Al. Štreklja, so jako primerni, a društvo je lepo ozaljšalo vso hišo in vhode, zlasti pa dvorišče, kjer je bila veselica; naših zastav je bilo vse polno. Celo na bližnjem cerkvenem zvoniku je plapolala velika zastava, vabeča ljudstvo na društveno slavnost.” (Edinost (18.05.1897) letn. 22, št. 59b, str. 3)
Zapisnik občnega zbora z dne 18. februarja 1900 nam prinaša podatke o tem, kako so člani društva glasovali. Predsednik društva je Ludvik Štrekelj, podpredsednik Josip Petelin, tajnik Mihael Štolfa, blagajnik Josip Pangos, odbornika pa Zdravko Šušterčič in Franjo Uršič. Predsednik društva je obvestil, da je nova društvena soba zakupljena za eno leto v prostorih Josipa Blažiča (10 k.). Odločeno je, katere časopise bo imelo društvo: Soča, Edinost, Brivec in Kmetovalec.