Čebelarstvo v KS Višnja Gora se ponaša z žlahtno zgodovinsko tradicijo, ki izvira iz čebelarske dejavnosti družine Rothschütz, danes pa je iz teh korenin zrastla tudi Hiša kranjske čebele v Višnji Gori.
Kranjska čebela in čebelarji družine Rothschütz
Začetnik čebelarske dejavnosti na gradu Podsmreka pri Višnji Gori je bil Filip (Philipp) Rothschütz (tudi Rožič), ki je v reviji Bieneng-Zeitung objavil članek z naslovom Z Dolenjskega (Aus Unterkrain), v katerem je opisal našo čebelo, kranjsko sivko. Njegovo delo je nadaljeval sin Emil Rothschütz, ki je leta 1868 v Podsmreki ustanovil podjetje Kranjski trgovski čebelnjak in začel kot prvi na Kranjskem na veliko trgovati s kranjsko čebelo in s čebelarskimi pripomočki.
Čebelarji družine Rothschütz imajo odločilno vlogo pri poimenovanju, uveljavitvi in priznanju kranjske čebele. S svojo strokovno publicistično in trgovsko čebelarsko dejavnostjo so postavili čebelo kranjsko sivko na svetovni čebelarski zemljevid.
Hiša kranjske čebele
3. novembra 2021 se je v Višnji Gori (v stavbi bivše šole) odprla Hiša kranjske čebele (Središče inovativnih tehnologij APILAB), ki je prva doživljajska hiša kranjske sivke v Sloveniji. To središče, ki ga je navdihnilo čebelarsko delo družine Rothschütz, je prostor za aktivno preživljanje prostega časa, preko čebelarske razstave za seznanjanje z našo čebelarsko zgodovino in s čebelarstvom nasploh pa tudi za snovanje različnih, tudi podjetniških idej. Hiša ponuja tudi »spanje v panju«, hostelske enote, ki so zasnovane v obliki satja.
LITERATURA
Andrej Šalehar: Kranjska čebela in čebelarji družine Rothschütz, Zavod Prijetno domače, Ivančna Gorica, 2018.
Spletna stran Hiše kranjske čebele: https://www.hisakranjskecebele.si/.