Vse delovne in druge organizacije so bile po Zakonu o narodni obrambi dolžne, da za svoje potrebe organizirajo in vzpostavijo civilno zaščito ter vse ostale ukrepe v zvezi z njo. Naloga Civilne zaščite je bila zmanjšanje oziroma odprava posledic vojaškega napada ali naravnih in drugih nesreč, tj. potresov, poplav, požarov ipd.
Organizacijo industrijske civilne zaščite so sestavljali štab CZ in reševalne enote. V Litostroju so ob štabu CZ TZ Litostroj delovale gasilska enota, enota prve medicinske pomoči, tehnično reševalna enota z geofonisti (reševalci, ki pri iskanju zasutih ljudi uporabljajo geofon), vod radio-biološko-kemične zaščite, enota za vzdrževanje zaklonišč in enota za zveze.
Enote so sestavljali delavci-obvezniki, ki so poznali razmere v tovarni, organizacijo, objekte in ljudi. Čez leto so se udeleževali skupnih vaj in izobraževanj, enkrat letno pa so v tovarni organizirali širše vaje, v katerih so praktično preverjali znanje in usposobljenost vseh enot CZ. Taka skupna vaja je potekala leta 1983 v okviru širše ljubljanske akcije Nič nas ne sme presenetiti – Golovec 83. V akciji so tehnično reševalne enote vadile reševanje s spustnicami, lestvami, škripčevji in drugimi napravami, gasilske enote so se spoprijemale z izbruhi večjih požarov, enote prve medicinske pomoči so reševale in oskrbovale ranjence, enota radio-biološko-kemične zaščite CZ pa je ugotavljala nevarnost kontaminacije.
Različnih tekmovanj na občinski in republiški ravni sta se udeleževali predvsem enoti prve medicinske pomoči in gasilcev. Dejanska in najbolj otipljiva nevarnost, ki je grozila Litostroju, so bili požari, zato so gasilske enote civilne zaščite vadile v sodelovanju z Industrijskim gasilskim društvom in poklicno enoto gasilcev.