Med leti 1925 in 1934 je Ivan Zabret, lastnik opekarne v Bobovku pri Kranju, gostilno Jelen prenovil v hotel.
Za takratni čas je bil izjemen − imel je centralno kurjavo, nekatere sobe pa so bile urejene v dveh nadstropjih. Med okupacijo so Nemci hotel zaplenili in do konca vojne vodili hotelsko dejavnost.
“Po njihovi kapitulaciji je bil Jelen deležen ropanja domačinov − v arhivih sem zasledil, da je takrat izginil praktično ves osnovni inventar − od pribora in krožnikov do pohištva”, je zapisal poznavalec kranjske zgodovine France Benedik (vir: http://omrtvicenja.blogspot.com).
A že par let po vojni si je Jelen spet prislužil ugleden status. Med drugim je bil tu reden gost tudi Josip Broz z Jovanko. Izjemno priljubljen je bil Jelenov letni vrt s starimi kostanji. Ker predolgo ni prišlo do obnove, je sčasoma postal neprimeren in je leta 1995 zaprl svoja vrata. Vse do leta 2010 je stavba ob vpadnici v mesto sramotno propadala, nato pa so jo novi lastniki prenovili v poslovno-stanovanjski objekt.
Leta 2011 so ob podrtju hotela Jelen arheologi naleteli na izjemne najdbe – edinstven srednjeveški kamnolom z ohranjenimi ostanki mlinskih koles v obrambnem jarku s starorimskim obzidjem. Le nekaj dni zatem je investitor kljub navodilu Zavoda za varstvo kulturne dediščine v Kranju pridobil gradbeno dovoljenje in najdbo zbuldožiral. Uničenje je pri arheologih, zgodovinarjih in javnosti sprožilo val ogorčenja, a povratka nazaj ni bilo več. Arheologa Rafko Urankar, ki je odkril kamnolom, in Verena Perko iz Gorenjskega muzeja, sta julija 2011 pripravila protestno razstavo z naslovom Hotel Jelen, včeraj in nikoli več.