Moje delo je knjiga ljubezni – odpri jo, domovina, da boš videla, kdo ti je pravičen sin! Dal sem ti, kar sem imel; če je bilo veliko ali malo – Bog je delil, Bog razsodi! Dal sem ti svoje srce in svoj razum, svojo fantazijo in svojo besedo, dal sem ti svoje življenje – kaj bi ti še dal?
Ivan Cankar, Bela krizantema
Ivan Cankar ni nikoli več sodeloval na volitvah; čez nekaj let se ni pustil pregovoriti. Kljub vsemu pa bi tudi on lahko – v slogu sedanjega časa – pripomnil, da se je volitev udeležil kar trikrat. Prvič, zadnjič in – nikoli več.
Na politične razmere v takratnem času je opozarjal v svojem pisanju, v svojih delih. Tako je nastala satirična komedija Pohujšanje v dolini šentflorjanski leta 1907, drama Za narodov blagor ter politična satira Hlapci leta 1910. V njegovih delih prevladuje tematika posameznika v sporu z delavskim in vaškim, malomeščanskim vsakdanjikom, opazne pa so tudi številne družbenokritične ideje. V povesti Hlapec Jernej in njegova pravica, ki je izšla leta 1907, je simbolično predstavil boj med pravico lastnine in pravico delavstva.