V vasi Butoraj sta nekoč delovala dva mlina.
Starejši je bil tisti, ki je postavljen nekoliko višje ob reki Lahinji. Ta mlin, ki je pozneje imel tudi žago, so s hišnim imenom poimenovali Pučetov mlin.
Drugi je bil Mihin mlin in je bil zgrajen pozneje, vsekakor pred letom 1824.
Vas Butoraj leži jugovzhodno od Črnomlja in je omenjena tudi v Krajevnem leksikonu. Zapisano je: ”Gručasta vas, ki stoji na terasi desnega brega Lahinje pod cerkvico sv. Marka (213m) in obsega Dolnji Butoraj (8 hiš) in Gornji Butoraj (13 hiš). Vse hiše so zidane in krite z opeko. Dostop po stranski vasi, ki se odcepi od ceste v Adlešiče nad Loko pri Črnomlju. Od Lahinje se dviga položno in deloma valovito butorajsko polje z rjavo prstjo in rdečo ilovico. Domačini se preživljajo z prašičerejo in govedorejo. Mnogo pridelajo krompirja, s katerim pitajo prašiče in ga še ostaja za prodajo. Jabolka in hruške tepke. Z vinogradi bele šmarnice in izabele je zasajen vrh pri Marku. Mešan gozd s hrasti, ceri, gabri, brezami, bori, smrekami in jelkami daje les tudi na tržišče. Nekaj ljudi hodi na delo v Črnomelj in v Kanižarico.
Pod vasjo ob Lahinji dva mlina, eden ima zraven žago venecijanko, v drugem so tudi stope. V daljši suši ne moreta mleti, ob večji vodi ju zalije voda do kamnov. V njuni bližini dva mosta čez Lahinjo, eden za pot v Zorence, drugi za povezavo z rudarsko potjo v Kanižarico in za prehod v steljnike in gozdove onkraj Lahinje.
Zunaj vasi med vinogradi stoji sredi pokopališča cerkev sv. Marka. Sedanja stavba je verjetno ostanek srednjeveške cerkve, prvič izpričane l. 1526, kateri je bil kasneje prislonjen prezbiterij baročne oblike. Glavni oltar je 1894 napravil metliški podobar J. Jereb. SV. od cerkve je bilo večje plano grobišče z žganimi grobovi verjetno iz mlajše železne dobe ali iz rimskega časa”.1
[1] Krajevni leksikon Slovenije: repertorij z uradnimi, topografskimi, zemljepisnimi, zgodovinskimi, kulturnimi, gospodarskimi in turističnimi podatki vseh krajev Slovenije. Knj. 2: Jedro osrednje Slovenije in njen jugovzhodni del. – 1971, str. 25.