Akademski slikar Milan Butina (1923, Kočevje – 1999, Ljubljana) je na Akademiji za upodabljajočo umetnost (AUU) Ljubljana diplomiral 1951, 1979 magistriral ter 1982 doktoriral na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani.
Kot slikar in scenograf je bil 20 let zaposlen v Mestnem gledališču ljubljanskem. Nato je poučeval na Srednji šoli za oblikovanje, kasneje pa na Akademiji za likovno umetnost (ALU) in Oddelku za tekstilno tehnologijo Fakultete za naravoslovje in tehnologijo v Ljubljani. Kot gostujoči profesor je poučeval tudi na Akademiji za gledališče, radio in televizijo (AGRFT, v letih 1972-74), Pedagoški akademiji, na oddelkih za arhitekturo in design Univerze v Ljubljani. Svojo pedagoško kariero je zaključil leta 1990 kot redni profesor ljubljanske univerze. Od leta 1995 do leta 1999 je bil tudi nosilec in izvajalec predmeta Likovna teorija na Šoli za risanje in slikanje/Arthouse-College of Visual Arts v Ljubljani.
Milan Butina velja za utemeljitelja likovne teorije v Sloveniji, prispeval je k izvirnim likovnoteoretskim odkritjem v svetovnem merilu. Kot scenograf in kostumograf je sodeloval z več slovenskimi gledališči in tudi s takrat še Radiotelevizijo Ljubljana. Ukvarjal se je s slikarstvom, udeleževal se je likovnih kolonij in jih včasih tudi vodil. Redno je razstavljal doma in v tujini. Svojo prvo samostojno razstavo je imel leta 1970 v novoustanovljenem Likovnem salonu Kočevje na povabilo prijatelja, kiparja Staneta Jarma.
Te osnovne biografske podatke, mogoče še s seznami njegovih del, boste našli, če boste pobrskali po spletu. Pa poglejmo, kaj se skriva za takšnim suhoparnim nizanjem dejstev.
Viri:
Rakovec, Andreja: Butina, Milan (1923–1999). Slovenska biografija. Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Znanstvenoraziskovalni center SAZU, 2013. http://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi1020680/#novi-slovenski-biografski-leksikon (19. april 2023)