Škratovo lutkovno gledališče Celje je kot projektna skupina pod okriljem JSKD OI Celje leta 2004 zasnovalo prve sanje o oživitvi lutkarstva v Celju, ki je nekoč že slovelo po tej plemeniti kulturni dejavnosti. Prve sanje so zrasle v ljubiteljsko kulturno društvo, ki se trudi vsako leto na novo postaviti vsaj eno lutkovno predstavo, s katero člani društva razveseljujejo tako otroke kot odrasle na raznih prireditvah in festivalih ter nastopih v vrtcih, šolah, bolnišnicah, gledališču oz. vsepovsod, kamor jih povabijo. Pod okriljem lastnega društva je bilo ustanovljeno 24. 1. 2007.
Člani so zaposleni na različnih področjih, a vsi veliki ljubitelji lutk, ki v tej dejavnosti vidijo uresničitev svojih sanj, s katerimi izražajo veselje do življenja, pa tudi željo narediti nekaj več za vse ljubitelje lutk v Celju in okolici.
Društvo za Celje predstavlja neizmerno bogastvo, saj s svojim poslanstvom ohranjanja lutkovne umetnosti, animacijo, izobraževanjem ter poustvarjanjem, krepi kulturno zavest med Celjani in širše. Društvo je družbeno odgovorno ter okoljevarstveno naravnano.
Lutkarstvo je ena najstarejših oblik človekovega izražanja, lutka pa je lahko vsak predmet, ki ji lutkar z animacijo vdihne dušo in jo tako vzbudi k življenju.
Doslej so bile pod okriljem društva uprizorjene naslednje lutkovne predstave: Volk in kozliči, Sneguljčica in palčki, Žogica Nogica, Zgodba o zmaju, Kralj Matjaž in Alenčica, Obuti Maček, Ko so bili krokarji še pisani, Hej, to je moj popek, Mojca Pokrajculja, Čisto majhna račka, Veliki dobrodušni velikan, Veronika in Friderik in Trije Čiči Junačiči, s katerimi so člani razveseljevali otroke s celjskega in širše.
Vsako leto novembra v soorganizaciji z Zvezo kulturnih društev Celje in JSKD OI Celje društvo organizira “Škratofest” – izobraževalni lutkovni festival, v sklopu katerega si lahko vsakdo nadgradi znanje in izkušnje z lutkovnega področja.
V svoje vrste so že povabili strokovnjake, ki so bili pripravljeni deliti dragoceno znanje in izkušnje na omenjenem področju. Med njimi izpostavljamo Alice Čop, Kajetana Čopa, Matevža Gregoriča, Damjana M. Trbovca, Slavka Rakušo, Vita Rožeja ter Braneta Solceta.
Zaklad, ki ga hrani društvo, so unikatno izdelane lutke, narejene izpod spretnih rok Kiliana Čopa, Uršule Goršič, Nataše Brecelj Kodre, Urha Kodreta, Petre Rems ter samih članov. V svoji zbirki društvo hrani ploske lutke, marionete, ročne lutke ter senčne lutke. Zanje je značilno, da so izdelane iz eko in recikliranih materialov.
Za glasbeno podlago, ki popestri lutkovno dogajanje in dojemanje čarobnega sveta lutk, jim pomagajo Bojan Draksler, Zlatka Šošterič ter Davide Antonio Pio.
Škrati se vsako leto udeležijo Lutkarij, srečanja lutkovnih in otroških gledaliških skupin tekmovalnega značaja, v organizaciji JSKD Republike Slovenije. Za lutkovno predstavo Čisto majhna račka ter za Velikega dobrodušnega velikana so v letu 2014 in 2017 prejeli srebrno plaketo, za predstavo Veronika in Friderik pa so v letu 2019 bili nagrajeni z zlato plaketo. Prav tako so za predstavo Trije Čiči Junačiči v letu 2022 prejeli zlato plaketo.