Slovenska in nemška šola… Izkaza o verouku in duhovnih vajah za šolsko leto 1914/1915 prikazujeta število otrok, ki so obiskovali nemško in slovensko šolo pri Svetem Križu. Iz omenjenih dokumentov je opaziti mnogo večji obisk slovenske šole glede na nemško. To je posledično povzročilo prostorsko stisko v slovenski šoli. Vedno pogosteje so se pojavljale težnje po večjih učilnicah …
Prostorska stiska v slovenski šoli je bila precej obremenjujoča. Porajali so se strahovi, da se bo precej otrok zaradi pomanjkanja prostora prepisalo v nemško šolo, kar bi posledično pomenilo zaton slovenskega jezika in prevlado nemškega, kar se ni smelo zgoditi.
Največjo težavo za razširitev šole je predstavljalo zemljišče zasebnih lastnikov, ki bi ga bilo treba odstopiti za namen gradnje. Ker so bili lastniki za gradnjo primernih zemljišč neomajni, so jim pristojni sporočali naslednje:
»Pomisli, koliko dobrega s tem storiš in koliko hudega preprečiš. Če bi rasli na oni zemlji, ki se zahteva, sami dukati, je še vendar več vredna ena nedolžna duša otroka, ki ne zapade nemškemu in protestantskemu malohu. In potem, kaj je vredna šola poleg cerkve! O tem besedico pisati bi bilo odveč« (pismo župnika Dekanije Rogatec Lavantinskemu konzistoriju v Mariboru).
Kar nekaj dogovarjanj in usklajevanj je bilo potrebnih, preden se je gradnja realizirala.