Leseni most so zgradili leta 1855 in je hitro pridobil velik pomen tako za Litijane kot za obiskovalce iz drugih krajev, saj je omogočal hitrejši in udobnejši prehod čez reko Savo.
Leto izgradnje: 1855, otvoritev je bila 1. aprila 1855.
Gradbeno dovoljenje: Ministrstvo za trgovino, obrt in javne gradnje Avstrijske monarhije leta 1854.
Gradbenik: podjetnik Max Stepitschnegg, tesarski mojster iz Celja, pod vodstvom cesarsko-kraljeve deželne direkcije za Kranjsko.
Leto podrtja: 1974
Opis mostu: (Laibacher Zeitung, 7.4.1855, št. 80)
“Most, ki se nahaja nasproti kraja Litija, ima na obeh straneh masivne opore iz kamnitih kvadrov in 12 travej smrekovine. Gornji del mostu je iz lesa, na obeh straneh je ograja, v dolžino meri 84 dunajskih klaftrov, v višino 18 čevljev pri najmanjšem vodostaju in v širino 18 čevljev. Ograja da objektu rahlo všečen izgled. Gradnja mostu je povezana z nemalo težavami. Zabijanje 144 kosov 5 klaftrov dolgih pilotov je bilo težko zaradi trdih plasti kamnin. Uporabiti je bilo treba 25 funtov težke pilote in umetne zabijalce z 16 stotov težkim zabijačem in višino giba 16 čevljev, da so vdrli v dno in bili kos trdim plastem kamnin. Stroški gradnje mostu z nakupom zemljišča s stavbami vred za oba dovoza znašajo 32.000 fl. Občini Šmartno in Litija ste na svoje stroške dale na sredi mostu postaviti visok križ z dobro pozlačenim Odrešenikom iz litega železa in nasproti lepo svetilko za nočno razsvetljavo. Na svečani otvoritvi so bili na obeh straneh dovoza postavljeni 3 klaftre visoki, z listnatimi venci in trikotnimi zastavicami okrašeni stebri in vzdolž ograje so bile na obeh straneh rože, festoni in majhne jelke, ki so dale mostu prijazen izgled.”
Traveja: glavni prostorski element med glavnimi podpornimi točkami oboka, obočna pola.
Klafter/klaftra: dolžinska mera 1,896 m.
Čevelj: angleška dolžinska enota 30 cm.
Feston: okras v obliki cvetnega ali sadnega venca.
Funt: angleška utežna enota 454 g oz. cca. 1/2 kg.
Stot: utežna mera 100 kg. Stari stot = 56 kg.
Florint: zlat ali srebrn florentinski novec.
Otvoritev: (Laibacher Zeitung, 7.4.1855, št. 80)
Otvoritev mostu je potekala v slavnostnem vzdušju 1. aprila, vodil pa jo je dekan Burger iz Šmartnega s še dvema duhovnikoma, ki je most blagoslovil. Prihod in odhod cesarsko-kraljevega namestnika in na sploh celoten potek prireditve je spremljalo ljudsko petje, igranje glasbene skupine iz Ljubljane, bobnenje možnarjev in celo ognjemet. Most so okrasili z lučmi, venci iz cvetja in jelkami.