Vsaka oseba, ki je prišla v zbirni center, je morala izpolniti evidenčni list začasnega begunca, kjer so bili zabeleženi vsi podatki o beguncu: ime in priimek, EMŠO, spol, zakonski stan, rojstni kraj, narodnost, veroizpoved, državljanstvo, vrsta osebnega dokumenta, stalno prebivališče pred pobegom v Slovenijo, šolska izobrazba, itd.
Zaradi vojnih razmer so nekateri v Slovenijo pripotovali ločeno. Tako so izgubili stik s sorodniki. Za takšne primere je Rdeči križ Slovenije, poizvedovalna služba, pripravila obrazce obvestilo o iskani osebi – pogrešana, evakuirana, s pomočjo katerih so lahko starši našli svoje otroke, drugi svoje brate, sestre, tete, strice, babice, dedke itd. Tako so lahko v novi državi zopet zaživeli kot družina.
Množični prihod beguncev iz Republike Bosne in Hercegovine po razpadu Jugoslavije pravno formalno ni bil urejen do aprila leta 1997, ko je v veljavo stopil Zakon o začasnem zatočišču. Kadar so države soočene z nenadnim masovnim prihodom ljudi, je postopek podeljevanja statusa begunca preobremenjen in obstaja nevarnost, da bi v postopkih prišlo do napak ali zlorab. S tem se je beguncem zagotovila hitra zaščita brez zagotovila za azil oz. priznanja statusa begunca.
Begunci iz Zbirnega centra Hrastnik so si status uredili na Upravni enoti Hrastnik. S pridobitvijo statusa so imeli zagotovljeno pravico do bivanja in oskrbe, zdravstvenega varstva, izobraževanja, dela, prejemanja človekoljubne pomoči … Prejeli so tudi posebno izkaznico.
Za osebe brez statusa je bil istega leta (1997) ustanovljen Prehodni dom Republike Slovenije za tujce v Ljubljani, ki je nekaj teh oseb namestil tudi v Hrastniku. Avgusta 1997 si je namestitev 80 oseb brez statusa in oseb s statusom ogledal takratni varuh človekovih pravic Ivo Bizjak.
20. oktobra 1997 so se v centru prvič nastanili begunci iz Kosova. Novembra 1998 je bilo v centru skupaj 116 oseb (47 beguncev iz Bosne in Hercegovine, 34 oseb iz prehodnega doma za tujce in 35 oseb s Kosova).
Problematiko bivanja oseb brez statusa začasnega zatočišča v zbirnem centru je na zahtevo svetniške skupine SNS obravnaval občinski svet na seji dne 10. junija 1999 in v zvezi s tem sprejel sklep, da se morajo vse osebe brez statusa odstraniti iz centra v roku 20 dni od prejema sklepa. 4. avgusta 1999 je Zbirni center Hrastnik obvestil občinski svet, da so razselili vse osebe brez statusa in da v centru prebivajo le osebe z ustreznim statusom.