Likalnike na likalna železa in oglje je izdelovala tudi železarna na Dvoru pri Žužemberku v lasti družine Auersperg. V obdobju 1795–1891 je bila edini večji industrijski obrat na Dolenjskem. V dvorski železolivarni so poleg različnih naprav za industrijo in gradbeništvo izdelovali tudi različne predmete umetniškega liva za osebno, hišno in cerkveno rabo (svečnike, okrasne krožnike, grbe, likalnike, številne drobne okrasne in uporabne predmete, peči, nagrobne križe, vodnjake …).
Dvorska železarna je bila vse do srede 19. stoletja edina železolivarna, ki je obvladovala tržišče na Slovenskem, Hrvaškem in v Italiji. Leta 1891 je zaradi predrage proizvodnje in prehude konkurence prenehala obratovati. Za Dvor in okoliške kraje je bil to velik gospodarski udarec. V okolici Žužemberka je zaradi njenega propada prišlo do povečanega izseljevanja v Ameriko.
Največjo zbirko izdelkov dvorske železarne, med njimi tudi likalnikov, hrani Dolenjski muzej Novo mesto. Leta 2021, ob 130. obletnici prenehanja delovanja železarne (delovala je v letih 1763–1891), so v muzeju pripravili razstavo in publikacijo Na Dvoru ulita umetnost, v kateri predstavljajo izdelke dvorske železolivarne in njihovo lepoto.