Gasilski dom je vsekakor postajal središče dogajanja. Organizirali so veselice, praznovanja, športne prireditve in kulturne dejavnosti. V začetku tisočletja so na pobudo vaščana Jožeta Žuglja ustanovili Kulturno društvo Kokošec. Novonastalo društvo je ime dobilo po lepo urejenemu športnemu igrišču sredi gozda. Prostor pa je bil primeren tudi za kulturne prireditve.
V letu 2003 je bil tako organiziran in dobro obiskan odmeven koncert godbe na pihala iz Metlike. Kot so zapisali v eni od jubilejnih publikacij PGD Dragomlje vasi, so bile v gasilskem domu dobro obiskane tudi kulturne prireditve, ki so potekale v sklopu novonastalega Kulturnega društva Kokošec. Ob praznikih in literarnih večerih so peli in brali poezijo lokalnih ustvarjalcev. Še posebej prijetni in s humorjem obarvani so bili večeri in prireditve, ko jih je obiskal in povezoval belokranjski humorist, publicist in kulturnik Toni Gašperič. Veseli pa so bili tudi, kadar so jih obiskali prijatelji iz Prekmurja, ansambel Štamperlin 05, ter prleški pesnik in humorist Marko Kočar, ki je za Dragomljo vas napisal Zdravljico. Lepe vtise ob obisku društva v Dragomlji vasi je pustila ena najstarejših in največjih folklornih skupin v Sloveniji, Folklorna skupina Tine Rožanc. Veliko družabnih dogodkov se je dogajalo pod pokroviteljstvom obeh društev, iz zapisov sodeč so prirejali tudi kmečke igre. Ob tem velja omeniti pobudnika in organizatorja teh dogodkov, rojaka Rudolfa Škofa.
Prostovoljna gasilska društva na Slovenskem so zelo dobro organizirana in imajo dolgoletno tradicijo. S ponosom lahko zapišemo, da je Metlika rojstni kraj slovenskega gasilstva. V letu 2019 je minilo 150 let od prve požarne brambe v Metliki, kar hkrati pomeni tudi 150 let organiziranega gasilstva na Slovenskem. Gasilstvo v Občini Metlika temelji na 17 prostovoljnih društvih, ki so združena v Gasilsko zvezo Metlika. Med njimi je tudi PGD Dragomlja vas, ki že leta uspešno sodeluje s svojima najbližjima sosedama, PGD Suhor in PGD Lokvica, prav tako združenima v Gasilski zvezi Metlika. Zato lahko dragomeljski podmladek danes raste in se strokovno usposablja v okviru suhorskega sektorja, ki združuje štiri sosednja PGD.
100 let delovanja društva je dolga doba. Dosežejo ga le tista društva, ki delujejo v slogi, skupnem dobrem in humanosti do sočloveka. Zagotovo gre ob visoki obletnici velika zahvala vsakemu posebej, ki je aktivno ali kakor koli drugače ves ta čas deloval oz. sodeloval z društvom.
Ne smemo pozabiti, da v reševalnih akcijah gasilci tvegajo svoja življenja za dobrobit drugih, za kar ne pričakujejo ne posebnih zahval niti plačil. Prostovoljna gasilska društva na Slovenskem imajo dolgo tradicijo in so zelo dobro organizirana. Nenazadnje so prav gasilska društva tista, ki povezujejo in združujejo ljudi pri različnih dejavnostih.
Naj večletna vlaganja za obnovo gasilskega doma v Dragomlji vasi prinesejo ne le nov modernejši izgled doma, ampak hkrati tudi zavedanje, da je PGD Dragomlja vas velik prispevek h kvalitetnejšemu bivanju v vasi in njenemu razvoju.