Prostovoljno gasilsko društvo Trebnje se je poleti 1991 aktivno vključilo v osamosvojitveno vojno za Slovenijo. Med desetdnevno vojno je bila v gasilskem domu organizirana dežurna ekipa Civilne zaščite in telefonska linija za štab Teritorialne obrambe.
V času vojne je društvo odstopilo garažo za vojaško opremo. Poleg tega je bilo aktivno pri zavarovanju kasarne JLA v Puščavi pri Mokronogu, kjer je grozila nevarnost, da bi jugoslovanski vojaki zažgali skladišča goriva v njej. Akcijo je uspešno vodil član društva in poveljnik takratne Občinske gasilske zveze Anton Bajc. Med osamosvojitveno vojno sta se izkazala tudi Franc Gorenc in Jože Zupančič, ki sta iz Velikega Gabra rešila enoto civilne zaščite med bombardiranjem Velikega Gabra in njegove okolice.
Po vojni je društvo nadaljevalo svojo dejavnost v novem gasilskem domu, v katerega so se vselili 8. 9. 1990. V obdobju po osamosvojitvi so se izjemno hitro razvijali predvsem na področju opremljenosti s sodobno gasilsko opremo, na področju izobraževanja in preventive. V tem obdobju se je močno povečalo število intervencij, zato se je povečala tudi intenzivnost dela. Letno so sklicali povprečno deset sej upravnega in nadzornega odbora, sedem sej nadzornega odbora, sedem sej poveljstva in tri seje članstva. Prav tako so povečali število vaj operativne enote (od 1995 vsakih 14 dni, pol leti 2000 vsak teden). Število članov se je gibalo okoli števila 110. Potrebe hitro razvijajočega naselja Trebnje, ki je 1992 postalo mest, so terjale tudi posodabljanje gasilske opreme in seznanjanju s sodobno gasilsko opremo. Tako je društvo decembra 1991 prodalo 17 let star kombi IMV in kupilo kombi Citroen z devetimi sedeži. Ob svoji 110. obletnici delovanja so kupili rabljeno orodno vozilo FAB s cisterno in z visokim tlakom in topom, ki je bilo opremljeno tudi za gašenje večjih in zahtevnejših požarov. Sredi devetdesetih let je društvo razpolagalo s petimi gasilskimi vozili. Znotraj društva od začetka 90. let delujeta veteranska in mladinska komisija.
Novembra 1996 je bilo društvo prekategorizirano v IV. kategorijo prostovoljnih gasilskih društev. Od takrat je uvrščeno v nacionalni program pomoči za nabavo gasilske opreme. S pogodbo, ki jo je 4. 4. 1997 podpisalo z Republiško upravo za zaščito in reševanje pri Ministrstvu za obrambo, je društvo pridobilo koncesijo za izvajanje nalog zaščite in reševanja ob naravnih nesrečah in nalog tehničnega reševanja oz. posredovanja ob prometnih nesrečah. V letu 1997 so kupili hidravlično orodje za posredovanje v prometnih nesrečah, leta 1998 pa ob pomoči številnih sponzorjev in donatorjev tudi novo tehnično gasilsko vozilo Mercedez-Benz, ki so ga še isto leto odpeljali v izdelavo nadgradnje. Novembra 2000 so uspeli kupiti novo komandno vozilo Škoda Octavia, v letu 2002 pa vozilo Mercedez-Benz Actros. Staro orodno vozilo so podarili gasilcem na otoku Brač.