Nella Biblioteca civica di Isola hanno trovato dimora i giocattoli d’epoca dei collezionisti Marija e Janez Janežič. I giochi di società sono una parte integrante della collezione, tra cui troviamo vari tipi di giochi, come il flipper.
Zaradi priljubljenosti igre, so proizvajalci začeli izdelovati tudi miniaturne različice igre, ki so bile namenjene otrokom (Bellis and Brittanica).
Pomembno tehnološko inovacijo je leta 1871 v ZDA, uvedel Montague Redgrave, ki je igri dodal vzmetni bat. Žogice se tako ni več metalo na igrišče ročno, temveč mehansko. Leta 1889 je Anglež Henry Pessers patentiral različico igre na kovance in jo poimenoval Pickwick, ki se je od Bagatelle razlikoval po igralni površini (po novem je bila nameščena navpično na steno). Na začetku 20. stoletja so sledile še druge izboljšave, kot so steklena površina za zaščito igrišča in samodejni števec rezultata. V igro so vpeljali tudi elektromehanske komponente in električno energijo za delovanje stroja. Tako je leta 1931 Gottlieb izdelal prvo elektromehansko igro Bagatelle, katero je nadgradil in leta 1947 razvil prvi fliper, poimenovan Humpty Dumpty. Takrat so bili igri dodani stranski gumbi, ki so igralcu omogočili, da je žogico dlje časa obdržal v igri. Posledično se je povečalo tudi število osvojenih točk (Bellis; Brittanica in Littman).
Do konca 70-ih let so bili fliperji glavna atrakcija igralnic, v 80-ih letih pa so jih začeli izpodrivati avtomati z videoigrami, saj so le-ti zavzeli manj prostora, zahtevali manj vzdrževanja in hkrati ponujali večjo izbiro iger. Ponoven vzpon so fliperji doživeli v 90-ih letih z izboljšavami elektronike ter motivi po licencah znanih filmskih franšiz – na primer The Addams Family, ki je najbolje prodajaln fliper vseh časov. Ko so postali osebni računalniki in igralne konzole za domačo uporabo dostopne širši populaciji, so zamrle tudi igralnice (Bellis; Brittanica in Wikipedia).
Po 2. svetovni vojni, so Japonci razvili fliperju podoben navpični avtomat, ki je visel na steni in imel avtomatsko izplačilno posodo. Imenoval se je Pachinko. Njegova priljubljenost, se je ohranila vse do danes, saj je v osnovi to kockarska igra za odrasle (Brittanica).
Literatura:
Bellis, M. (21. 9. 2019): The History of Pinball. A coin-operated arcade game. https://www.thoughtco.com/history-of-pinball-1992320 (27. 2. 2023)
Brittanica, The Editors of Encyclopedia (6. 1. 2013). »Pinball machine«. https://www.britannica.com/topic/pinball-machine (23. 1. 2023)
Littman, M. (27. 2. 2023). Brief History of Pinball. V: Joseph Henry Project, Princeton Unversity.
Wikipedia. Fliper. https://sl.wikipedia.org/wiki/Fliper (23. 1. 2023)