Gornji (ali tudi Gorenji) Logatec je bil v srednjem veku upravno središče (današnjega) Logatca, kjer sta bila pražupnija in grad.
V 15. in večkrat v 16. stoletju so kraj opustošili Turki. V 16. stoletju se na tem območju omenjajo fužine, ki so predelovale lokalno železovo rudo (nahajališča med Zaplano, Godovičem in Rovtami). Od uvedbe pošte v 16. stol. je bila v kraju pomembna poštna postaja na poti iz Ljubljane v Gorico in Trst. Upravno središče kraja pa se je zaradi uvedbe železnice in železniške postaje postopoma preselilo v Dolnji Logatec. Zanimivo je, da se na hribu Velike Bukve nad Gornjim Logatcem nahaja osrednje prazgodovinsko najdišče na tem področju, kjer so še vedno opazne urejene terase, na katerih so stali leseni objekti (potrjeno z arheološkimi raziskavami l. 1987). Poleg gradu, ki ga trenutno prenavljajo, so v kraju arhitekturno zanimive stare stavbe ob Tržaški cesti, v katerih so se (predvsem zaradi cvetoče furmaske obrti) pogosto nahajale gostilne. Ena izmed večjih stavb pa je bila nekdanja sodnija.
Vir:
Notranjska : A-Ž : priročnik za popotnika in poslovnega človeka / besedilo Andrej Mihevc … [et al.] ; [uredila Bela Sever, Jože Ternar ; fotografije Marjan Garbajs … [et. al.] ; zemljevid Geodetski zavod Slovenije]. – Murska Sobota : Pomurska založba, 1999 (Murska Sobota : Pomurski tisk). 268 str. : ilustr. ; 23 cm.