Zdravnik Otto Maximilian Haus je imel dva sinova in oba sta končala klasično gimnazijo v Ljubljani. Nadaljnja življenjska pot starejšega Jurija ni znana, mlajši Hermann pa se je v Ljubljani vpisal na fiziko. V tistem času se je vojna končala in konec leta 1945 sta morala z mamo v pregnanstvo, in sicer v Avstrijo.
Njegova življenjska pot je izčrpno popisana v nekrologu, ki je izšel v publikaciji MIT News (avtor žal ni znan), ki ga je pisec prispevka v celoti prevedel:
MIT News on campus and around the world, 23th May, 2003
Hermann Anton Haus, inštitutski profesor na “Massachusetts Institute of Technology” in ena vodilnih avtoritet na polju optične znanosti, je umrl v sredo ponoči, dne 21. maja 2003. Haus je doživel srčni napad po prihodu domov v Lexinton s svojega rednega, 15 milj dolgega, kolesarjenja z MIT – ja v Cambridgu. Star je bil 77 let.
Haus je vodil raziskovanja in učil na MIT–u skoraj pol stoletja in navdihoval generacije novih mislecev na področju, ki je peljalo do revolucionarnih uspehov v komunikacijah. Iz rok ameriškega predsednika Billa Clintona je leta 1995 prejel odlikovanje “National Medal of Science” za svoje raziskovanje in poučevanje in je bil eden maloštevilnih inženirjev v državi, ki je postal član obeh akademij – National Academy of Engineering in National Academy of Sciences.
»Hermann Haus je bil eden velikih znanstvenikov – inženirjev, ki so pomagali opredeliti MIT», je dejal predsednik MIT Charles M. Vest. Njegovo utiranje poti v kvantni optiki se je raztezalo od temeljne fizike do inženirskih sistemov. Bil je topel in navdihujoč učitelj in kolega. Rojen je bil v Ljubljani, Sloveniji, v nekdanji Jugoslaviji, 8. avg. 1925. Njegova mati je bila Helena Hynek. Njegov oče, Otto Maximilian, je bil doktor in specialist za tuberkulozo. Hausov ded, Anton von Haus, je bil poveljnik Avstro–Ogrske vojne mornarice za časa cesarja Franca Jožefa med prvo svetovno vojno.
Haus se je učil latinsko in grško na Klasični gimnaziji v Ljubljani, kot tudi francosko in srbsko; doma so, kot avstrijska družina, govorili nemško. Ko so Titove, s komunisti podprte enote, izgnale nemško govorečo populacijo kmalu po koncu druge svetovne vojne, sta bila Haus in njegova mati pregnana iz doma sredi noči 17. dec. 1945 in odpeljana z železnico v Avstrijo z ostalimi pregnanci. Izkušnja s komunističnim prevzemom Slovenije je pustila Hausu dve temeljni spoznanji. Med delom v tovarni, kjer je delal kot strojnik, čeprav je bil še najstnik, se je navdušil nad elektriko in njenimi lastnostmi, kar bi ga lahko pripeljalo na polje elektrotehnike. Kasneje se je še spomnil, da je na vlaku s prebežniki srečal kemika, ki je izgubil življenjsko važne zapiske. Tedaj se je zavedel, da »vse, kar lahko vedno vzameš s seboj so enačbe, ki jih imaš v glavi»; to je navdihovalo njegovo ljubezen do elegantne enostavnosti kvantne mehanike.
V Avstriji je študiral na Tehnični univerzi v Gradcu in na Univerzi na Dunaju. Zavedajoč se, da so priložnosti omejene, je pisal pismo generalu Marku Clarku, ki je bil poveljnik ameriških sil v Avstriji po drugi svetovni vojni, s prošnjo za študij v Ameriki. Tja je prišel leta 1948 in dosegel B. S. na Union College leta 1949 in M.S. iz električnega inženiringa na Rensselear Politechnic Institute leta 1951. Haus je dosegel Sc.D. na MIT – ju leta 1954, istega leta se je pridružil fakulteti kot profesor – asistent.
Pridruženi profesor je postal leta 1958 in profesor leta l962. V naziv Inštitutski profesor je bil imenovan leta 1986. Hausove raziskave (in poučevanje) so obsegale vse od temeljnih raziskav kvantne nezanesljivosti v optičnih komunikacijah do praktičnega generiranja ultra kratkih optičnih pulzov (100,000-krat krajših od milijardinke sekunde). Ultra kratki laserski pulzi so našli uporabo v očesni kirurgiji, medicinskih slikanjih (CT, MR, itd.), v preciznih urah kot tudi v ultra hitrih inštrumentih in komunikaciji preko optičnih vlaken. Leta 1994 je Optical Society of America nagradila Dr. Hausov prispevek s “Frideric Ives Medal”, družbino najvišjo nagrado.
Podvodni optični kabli, izdelani iz optičnih vlaken in položeni na dno morij omogočajo hitro glasovno in podatkovno komunikacijo med Združenimi državami, Evropo in Azijo in so rezultat pionirskih raziskav Hausa in sodelavcev v AT&T Bell Laboratories in v Nippon Telegraph and Telephone Research Laboratories. Pomagali so razviti t.i. »soliton« metode prenosa in te so ustvarile nove možnosti prenosa zvoka in podatkov čez oceane brez motenj.
Haus je avtor ali soavtor petih knjig in je publiciral skoraj 300 člankov. Svoje delo je prezentiral na skoraj vsaki večji konferenci ali simpoziju o laserski oziroma kvantni elektroniki in kvantni optiki širom po svetu.
Bil je gostujoči profesor ali svetovalec številnih korporacij, univerz in laboratorijev, tako Raytheon Corp., Lawrence Livermore Laboratory, Cambridge University, AT&T Bell Laboratories, Nippon Telegraph and Telephone Research Laboratories, Bell Communications Laboratories, Technische Universitat Wien, Tokyo Institute of Technology and the University of California at Berkeley.
Bil je član American Academy of Arts and Sciences, American Physical Society, Institute of Electrical and Electronic Engineers in Optical Society of America. Prejel je Guggenheimovo in Fulbrightovo štipendijo ter več častnih doktoratov vključno s častno diplomo Univerze na Dunaju in Wittgenstein Prize, ki jo podeljuje avstrijska vlada za izjemne prispevke človeštvu. Kolegi na MIT – ju so ga izbrali za prejemnika James R. Killian Faculty Achievement Award za študijsko leto 1982 – 83. To je eno najvišjih priznanj, kar jih podeljuje MIT.
Za Hausom ostaja njegova petdesetletna žena Eleanor (Laggis ) in štirje otroci s partnerji: William Haus z ženo Patti iz Mauija, Hawaii; Stephen iz Honoluluja, Hawaii; Cristina Haus and Paolo Alimonti iz Irvingtona, NY; Mary Haus and Willard Holmes iz New York Cityja; šest vnukov in mnogo nečakov in nečakinj.
Pogrebna slovesnost bo ob 11. uri v torek, 27. maja, v Church of our Redeemer, 6 Meriam St, Lexington. Bedenje se bo odvijalo eno noč prej v Douglass Funeral Home, 51, Worthen Road, Lexington, od petih do sedmih popoldne. Namesto rož se donacije lahko pošlje na MIT, Hermann Haus Fund, 77 Massachusetts Avenue, Cambridge, MA 02139-4307 ali na Church of our Redeemer.”