Staretov trg 9
Na Staretovem trgu 9 je v obnovljeni hiši Bar Oaza. Hiša ima zanimivo in pestro zgodovino: starejši Šmarčani še govorijo o Robavsovi gostilni. Gostilna je bila pomembno družabno središče kraja, v letu 1975 so stoletno stavbo porušili, leto kasneje je bila zgrajena Majolka.
Robavsova hiša je bila zgrajena leta 1874 in je bila v lasti šmarske rodbine Robavs. V njenih prostorih je bila najprej čevljarska delavnica in gostilna. Pozneje je lastnik zaradi potreb čevljarsko delavnico preuredili v mesarijo.
Gostilna je slovela po dobri hrani in pijači. Meso je bilo vedno sveže, saj so imeli svojo ledenico. Led so sekali v ribnikih pod Slatno. V gostilni so se ljudje radi zbirali, predvsem ob nedeljah in praznikih, ter ob spremljavi harmonike radi zapeli in zaplesali. Robavsova gostilna je bila priča mnogih zgodb in živahnemu utripu svojega kraja.
Živahnega delovnega utripa se spominja tudi Jožefa Smrekar:
»Imeli so več zaposlenih: v mesnici mesarja, v kuhinji služkinjo, v gostilni kelnarico in še enega hlapca. Kuhala je gospa sama. …
Zjutraj smo dokončali že vnaprej pripravljeno hrano: štirideset litrov obare, trideset litrov vampov in prav toliko golaža. …
Ob semanjih dneh je bilo toliko gostov, da še jesti nismo imeli časa.«
(Jožefa Smrekar v Niti življenja)
Zakonca Robavs sta bila člana vseh društev in finančna podpornika različnih prireditev.
Po moževi smrti (1937) je gostilno prevzela gospa Karolina in jo vodila do svoje tragične smrti, ko se je ponesrečila z vozom zapravljivčkom na poti iz Litije v Šmartno leta 1956.
Njeni dediči (nečaki) so dediščino prodali Gostinskemu podjetju Litija, ki jo je upravljalo pod novim imenom »Majolka«.
Sodoben gostinski obrat z imenom »Majolka«, ki so ga delavci Gostinskega podjetja iz Litije svečano odprli 16. julija 1977 je obsegal 659 m2 koristne površine. V spodnjih prostorih je bila sodobno opremljena kuhinja in dva urejena gostinska prostora z zmogljivostjo 110 sedežev in terasa. V prvem nadstropju zgradbe je bilo osem sob, opremljenih z dvema ali tremi posteljami.
Zgornji prostori so namenjeni delavcem tega kolektiva, saj so tu zanje uredili družinsko stanovanje in tri samske sobe z ustreznimi sanitarijami.
Poročilo o otvoritvi Majolke (Glasilo občanov, september 1977)
Majolka je v sklopu Gostinskega podjetja Litija delovala do leta 1993 (stečaj); gostilno so kasneje prevzemali in vodili najemniki in ji v letu 2011 spremenili tudi ime (Bar Oaza).
Že dalj časa v ponudbi ni hrane. V nadstropju hiše so danes tudi zasebna stanovanja.
Domačini vztrajno »gostilnico« še vedno poimenujejo in nazivajo z Majolka, čeprav na njenem pročelju že nekaj časa ni niti tega imena, niti kovane majolke – ostale pa so vinske vitice, ki tradicijo vpletajo v sedanji čas …