Katharina Haus je bila mlajša sestra Antona Hausa. Kraj rojstva na portalu Sistory ni čitljiv, po nekaterih virih pa naj bi bil to Varaždin. V Ljubljani je študirala klavir in solopetje (pri profesorjih Zohrerju in Morawetzu), sledil je študij na Dunaju, kjer je svojemu študiju dodala še kompozicijo (profesorji Marchesi, Epstein, Krenn).
Bila je Mahlerjeva sošolka in se je že med študijem precej uveljavila (druga nagrada na internem šolskem tekmovanju ob zaključku študija leta 1878, prvo pa je dobil Mahler). Sledila je poroka z matematikom Gustavom von Escherichom, skrb za družino in selitve sem ter tja po monarhiji, kjer je pač njen mož dobil zaposlitev. V študijskem letu 1903/4 je bil ta celo rektor dunajske univerze. V tistem času je imela na Dunaju svoj salon, kjer so se zbirali razni umetniki in znanstveniki. Umrla je med prvo svetovno vojno, kakšen mesec pred cesarjem Francem Jožefom, čez nekaj mesecev pa je umrl še njen brat veliki admiral Anton Haus, prav tako kot Kitty, menda za pljučnico.
Njen glasbeni opus vsebuje okoli 60 inventarnih številk. V njem so orkestralna dela, klavirski koncert, klavirske in violinske skladbe, cerkvena glasba, komorne kompozicije, zbori in samospevi. Hranijo ga v arhivu inštitucije »Gesellschaft der Musikfreunde« na Dunaju. Podrobnosti o njenih kompozicijah se najdejo na spletu. Kaže, da je bila večina njenih skladb izvedena, za kompozicijo »Zu Gott, der meine Jugend erfreut« pa je prejela celo nagrado dunajskega Tonkünstlerverein-a. Odlično je bil sprejet njen klavirski koncert, pa tudi mnoge druge njene kompozicije (Magnificat na primer). Njene zborovske kompozicije smo nedavno slišali celo v Ljubljani. Za povrh pa je bila Kitty Haus von Escherich v svojem času menda ena najlepših žensk na Dunaju.
Nekatera dela Katharine (Kitty) Haus von Escherich:
Cerkvena glasba:
- “Magnificat“ für 4 stimmigen Frauenchor und Sopran Solo (za štiriglasni ženski zbor in sopran solo)
- „Deutsches Stufengebet“ 1 Stimme für Frauenstimmen, 1 Stimme für Männerstimmen a cappella (ženski in moški glas a cappella)
- „Aus den Tiefen“ Psalm für Frauenchor und Sopransolo mit Orchester (Iz globočin, psalm za ženski zbor in orkester)
- „Der Herr ist König“ für 8-stimmigen, gemischten Doppelchor, Baß-Solo und gr. Orchester (Gospod je kralj, za osemčlanski mešani (dvojni?) zbor, bas solo in orkester)
- „Zu Gott, der meine Jugend erfreut“ für 8 stimmigen Doppelchor mit Begleitung des Orchesters
- „Espirando“ für 4 Stimmen
- „Meine Mutter hat’s gewollt“ für 4 Stimmen, (S, A, T, B, za sopran, alt, tenor in bas?)
- „Christnacht“ Gedicht von Platen, für Sopran – u. Alt-Solo, Frauenchor und Klavier
- „Messe in F-moll“ (Soli, Chor, Orgel)
Pesmi:
- „Kurz vor dem Scheiden.“ Für Singstimme und Klavier: Was ich hatt’ empfunden / In der Brust, so warm, /Wie sich’s losgerungen/
- „Sonne der Schlummerlosen!“ (aus den hebräischen Gesängen des Lord Byron)
- „Der Königssohn“ Ballade-Cyklus in 8 Gesängen von Uhland. Für Bariton mit Begleitung des Klaviers.
- „Nocturno“ für Alt u. Clavier (za alt in klavir)
Klavir Solo
- „Suite für Klavier“ (Allegro energico – Andante – Scherzo – Finale), oktober 1899
- „ 2 Clavierstücke“ „1. Osternmorgen 2. Einsamkeit“
- „Sonate“ cis-moll
- „12 Variationen über ein Thema“
- „Thema (Sarabande) mit Variationen“
- “Sonate” (Es-dur)
Viri: https://www.musiklexikon.ac.at/ml/musik_E/Escherich_Katharina.xml; https://de.wikipedia.org/wiki/Katharina_von_Escherich.