Med tradicionalne pustne maske na Slovenskem uvrščamo liške maske, doma iz Liga in okoliških vasi pod Kanalskim Kolovratom.
Za obuditev te tradicije ter pomembne kulturne in etnološke zapuščine je zaslužen Pavel Medvešček, ki je po pripovedovanju domačinov v 50-ih letih 20. stoletja maske skiciral in opisal ter s tem ohranil ljudsko izročilo o liških šegah in navadah.
Etnološko društvo Liški pustje je nastalo leta 1991 z željo in prizadevanjem, da se ta del dediščine ohrani in v pustnem času tudi oživi. Domačin Branko Žnidarčič je v začetku 80-ih let po spominu na mlade dni začel izdelovati aluminijasta naličja, pozneje pa je po skicah in rekonstrukciji mask, kot jih je naredil Pavel, lastnoročno izdelal še preostale kostume in maske. Posebnost liških mask je, da so narejene iz bakrene oziroma aluminijaste pločevine. Očetovo poslanstvo nadaljuje sin Dejan Žnidarčič, ki v pritličju hiše v Kanalu ob Soči skrbi za muzej liških pustov in drugih mask tega območja. Liški pust je od leta 2020 vpisan v register nesnovne kulturne dediščine.