Krajevna skupnost Ambrus leži na južnem robu občine Ivančna Gorice, v osrčju Suhe krajine.
Ambrus leži na kamnitem kraškem svetu, prepredeno s številnimi vrtačami in uvalami. Vodnih izvirov v tem delu Suhe krajine ni. Preden so napeljali vodovod, so prebivalci, ki so bili odvisni od deževnice, vodo prestrezali v vodnjake kot kapnico, in od studencev, ki pa jih je bilo bolj za vzorec, a so tudi te vaščani dobro izkoristili. V vsakoletnih sušnih obdobjih so morali po vodo v reko Krko, ki pa je od Ambrusa oddaljena okrog 10 km. Leta 1938 so dobili vodovod in s tem odpravili marsikatero težavo in olajšali življenje v teh krajih. Pred tem so dobili tudi električno energijo iz banske elektrarne Fužine pri Zagradcu. Tudi vaška žaga je delovala na električni pogon.
Vaščani so se težko preživljali zaradi skromnih razmer, najpogosteje je bil vir zaslužka živinoreja in sadjarstvo.
Ambrus je bila nekoč nekdanja občina, danes je krajevna skupnost Ambrus, Bakerc, Brezovi Dol, Kal, Kamnin Vrh pri Ambrusu, Primča vas in Višnje. Cerkve in kapele so pogoste v teh krajih, najbolj znana je s skodlami krita gotska cerkev sv. Petra na Kamnem Vrhu, ki je poslikana s freskami Janeza Ljubljanskega iz leta 1459. V župnijski cerkvi sv. Jerneja, ki se nahaja v Ambrusu, pa hranijo relikvije blaženega Alojzija Grozdeta.
Domačini so kazali voljo po napredku in tako so že 1909 leta ustanovili svojo hranilnico in posojilnico, kmalu zatem pa še živinorejsko zadrugo. Ambruška zadruga predstavlja začetek zadružništva v sedanji občini Ivančna Gorica.
Domačini se v večini vsakodnevno vozijo v dolino na delo v druge kraje, nekaj krajanov se ukvarja z obrtništvom in kmetijstvom. Z pestro dogajanje pa poskrbijo lokalna društva kot so turistično, gasilsko, kulturno, lovsko in športno društvo.
Viri:
– Potokar, Marjan: Zgodbe z razglednic: Občina Ivančna Gorica, Mestna knjižnica Grosuplje, Grosuplje, 2014.
– Dobrodošli v Ambrusu, Turistično društvo, Ambrus, 2015.