Pravila so izšla leta 1909, natisnil jih je Dragotin Hribar, založila pa sama plinarna. Pravila v slovenščini in nemščini je potrdila cesarsko kraljeva deželna vlada za Kranjsko na podlagi pooblastitve cesarsko kraljevega ministrstva za notranje zadeve s konca leta 1908. Ljubljanska delniška plinarna je bila ustanovljena z namenom nadaljevanja obratovanja plinarne v Ljubljani. Plinarno je Ludwig August Riedinger, prišlek iz Augsburga v Nemčiji, sezidal na zemljišču, ki je vknjženo v zemljiški knjigi c. kr. deželne sodnije v Ljubljani pod vložno štev. 39 katastrske občine sv. Petra predmestje.
V pravilih piše, da se družba ukvarja z izdelovanjem in prodajanjem plina v vsakovrstne namene v Ljubljani in okolici, za plinove železnice in druga podjetja, ki so združena z uporabo plina, dalje z obratovanjem strojev, ki jim služi plin kot gonilna sila. 17. septembra 1909 je »Amtsblatt zur Laibacher Zeitung« objavil spremembo pri že vpisani firmi delniške družbe. Sprememba je bila v tem, da sta se sedaj poleg nemškega imena sedeža in imena podjetja pojavili še slovenski inačici: Ljubljana in Ljubljanska delniška plinarna poleg »Laibach« in »Laibacher Aktiengesellschaft fur Gasbeleuchtung«.
Členi Pravil določajo: ravnanje delničarjev družbe z delnicami, kdo predstavlja Ljubljansko delniško plinarno, kdo vodi upravni svet in kdo občni zbor, način ter pogostost sklicevanja občnih zborov, o čem razpravljajo na občnih zborih in kdo ima pravico glasovanja. Nadalje določajo pravila glasovanja na občnih zborih, da se na koncu vsakega leta sklenejo računi in inventar o vseh aktivih in pasivih ter bilanco poslovanja. Naposled je zapisano, da »država izvršuje njej pristoječe nadzorstvo po določilih zakonov in more v ta namen imenovati tudi cesarskega komisarja. Ta ima pravico vpogledati v vse družbino poslovanje, prisostvovati sejam družbinih organov in ustaviti vse sklepe, ki po njegovem mnenju nasprotujejo pravilom ali obstoječim zakonom.«