Začetki tiskarstva na Goriškem
Goriška je dobila prvega tiskarja šele sredi 18. stoletja. Avtorji študij o zgodovini tiskarstva na Goriškem kot glavni razlog za odsotnost tiskarske dejavnosti v goriškem prostoru navajajo bližino večjih tiskarskih centrov, kot so Benetke, Videm in Dunaj.
Premik v smeri vzpostavitve prve tiskarne se je zgodil 6. julija 1751, ko je po dolgih in napornih pogajanjih med Avstrijo in Benetkami na eni strani in Svetim sedežem na drugi strani papež Benedikt XIV. ukinil oglejski patriarhat, na njegovem mestu pa sta nastali dve novi nadškofiji: Videmska za del škofiji pod Beneško republiko in Goriška za ozemlje pod avstrijsko oblastjo.
Prvi goriški nadškof, Karl Mihael Attems, ki se je pripravljal na ustanovitev goriškega bogoslovja in je zato potreboval nekoga, ki bi tiskal škofijske odloke, pastirska pisma, molitvenike in ostale bogoslovne tekste, je v Gorico povabil izkušenega beneškega tiskarja Giuseppeja Tommasinija.
Tommasini je tiskarno v Gorici odprl leta 1754 in je ostal edini tiskar na goriškem skoraj dvajset let, dokler se mu v mestu leta 1773 ni pridružil Valerio de Valeri iz Čedada.
Nekatere knjige in članki navajajo, da je leta 1754 v Gorico prišel tudi tiskar Johann Thomas v. Trattner, vendar podatki o tem, ali je odprl tiskarno ali se je v Gorici le ustavil na poti v Trst, niso dosegljivi.