Bilo je v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. Izmed vseh glasbenih prireditev tistega časa so Šahovski musicali najbolj zaznamovali veliko željo po kulturi, še posebej na pevskem področju.
Zanimanje za muzikale je bilo tako veliko, da je organizatorjem povzročilo kar nekaj zmede in težav. Vsa možna stojišča v dvorani in balkonu so bila zasedena. Prebivalci Kočevja so napolnili dvorano Šeškovega doma kar sedemkrat, vsak petek od 9. februarja do 23. marca 1973. Pritegnile so jih številne in kričeče reklame v vseh slovenskih časnikih, obvestila na radiu in televiziji ter nadvse raznolik, zabaven in humoren program.
Prireditve so pokazale, da obstaja povezava med glasbo in šahom, da imata podobne sestavine, vzgojne in pedagoške elemente ter psihološke učinke.
Med mnogimi izvajalci na prireditvah je nastopala tudi Vokalna skupina Doremi. Uvodna himnična pesem Šah je šah, ki jo je sestavil Mariborčan prof. Ive Vrbančič posebej za Šahovske musicale, je označila začetek posamezne prireditve. Uvodno pesem je na klavirju spremljala prof. Anita Zupan. Pevke so poleg uvodne pesmi zapele še kakšno slovensko ljudsko pesem, črnsko duhovno ali drugo s področja zabavne glasbe.
Takrat znane osebnosti, ki so nastopile na prireditvah: New Swing Quartet z Otom Pestnerjem, operna pevca Sonja Hočevar in Ladko Korošec, harmonikar na elektronski harmoniki Silvester Mihelčič, pevke sestre Potočnik, pantomimik Andres Valdes, baletnik Janez Mejač, igralec Janez Rohaček, humorist Toni Gašperič, igralec Zlatko Šugman, olimpijec Miro Cerar, ansambla Atlantik in Intervali.
Na kočevskem odru pa so se zvrstili tudi najboljši slovenski šahisti: velemojstri Vasja Pirc, Albin Planinc in Bruno Parma, mednarodni šahovski sodnik Villiam Lippai, izumitelj šaha za štiri osebe Toni Štimec, mednarodni mojster Jože Šiška, šahovski komentator na RTV Ivo Bajec in drugi. Prireditev je vodil Vlado Gašparac, njegova pomočnica pa je bila pevka skupine Doremi Edita Junc.