Spominska plošča se nahaja na pročelju stavbe Marijinega doma v Šturjah, odkrili so jo leta 1992. Avtorica oblikovanja spominske plošče je domačinka, arhitektka Ines Kos. V črno granitno ploščo je strojno vgraviran napis, na vogalih pa so štirje polkrožni okraski iz svetlega rudistnega apnenca.
Življenjepis
Srečko Gregorec (Feliks) je bil rojen 6. aprila 1894 v Mengšu, umrl pa 6. oktobra 1972 v Gorici. Osnovno šolo je obiskoval v Mengšu, gimnazijo in bogoslovje je dokončal v Ljubljani. V Šturje je prišel službovat aprila leta 1927 in tu ostal do konca 2. svetovne vojne. Srečko Gregorec je prišel v Šturje v obdobju, ko je fašistična oblast prepovedala slovenska društva in slovenske časopise ter ukinila pouk v slovenskem jeziku. Šturski in ajdovski župnik sta se zato odločila, da bosta otroke poučevala verouk v slovenskem jeziku v učilnicah nad štursko in ajdovsko zakristijo.
Leta 1933 je Srečko Gregorec ob šturski cerkvi dal zgraditi dvorano in veroučne učilnice. Marijin dom, kot je poimenoval to novo stavbo, je postal središče verskega in narodnega življenja Šturij in celotne zgornje Vipavske doline. Tu je Gregorec prirejal slovenske verske prireditve. Besedilo igric, pesmi in drugih besedil je sestavljal povečini sam. Slovenski skladatelji Matija Tomc, Vinko Vodopivec in Lojze Bratuž so uglasbili desetine njegovih pesmi. V knjigi Mozaik krščanstva ob mrzli reki je njen avtor Ivan Albreht eno izmed zgodb poimenoval Marijin dom – spomenik protifašističnega odpora.
V Marijinem domu se še zmeraj opravlja reden verouk, v dvorani pa potekajo razne prireditve in srečanja.
Viri in literatura
Albreht, I. (2016). Mozaik krščanstva ob mrzli reki: 250 zgodb iz preteklosti ajdovske in šturske župnije. Samozal. I. Albreht.