Goliev spominski kotiček je nastal na osnovi razstave o življenju in delu Pavla Golie, ki jo je že leta 1970 postavil ravnatelj študijske knjižnice Mirana Jarca Bogo Komelj.
Po preselitvi trebanjske matične knjižnice v sedanje prostore in njenem preimenovanju po Pavlu Golii leta 1983, so znamenitemu rojaku v knjižnici postavili spominski kotiček.
Ker pa so se knjižne police veliko bolj širile kot prostor, se je moral Goliev kotiček v začetku 90. let umakniti knjižnemu gradivu.
Ponovno so spominski kotiček Pavlu Golii odprli v decembru 2005, ob veselem dnevu kulture.
Osnova za Goliev spominski kotiček je bilo gradivo, zbrano pred več kot 30. leti, obogateno z Golievimi deli, ki so se doslej že zbrala, dodano pa je bilo tudi gradivo, ki govori o današnjih odmevih na delo akademika Pavla Golie, pesnika, dramatika in ravnatelja osrednjega gledališča-Drame.
V prvi vitrini je poleg družine Golia več osebnih dokumentov, med njimi fotokopije rojstnega in domovinskega lista, rokopisov ter poročnega lista-malo kdo ve, da je bil Pavel Golia poročen z obetavno pianistko Dano Kobler, ki pa je zgodaj umrla. Preostali del vitrine je napolnjen z Golievimi izvirnimi deli.
V drugi vitrini je fotografija Vavpotičevega portreta Pavla Golie, fotografija rojstne hiše na Golievem trgu ter potrdilo o spremeju članstva v SAZU.
Dragocena je njegova bibliografija, pa tudi članki, ki odzvanjajo sedanji pomen Pavla Golie – med njimi tudi Pavel Golia – trubadur svojega okolja – največjega poznavalca Golieve dramatike dr. Marka Marina. Častno mesto ima tudi sinopsis razstave Boga Komelja o Pavlu Golii.
V drugem delu je nakazan Golia kot prevajalec. Sledijo še Golieve bralne značke in osebna priznanja.
V osrednjem delu je relief v bronu, delo akademskega kiparja staneta Jarma in 21 fotografij iz družinskega albuma.