Obeležje boste opazili na fasadi Pilonove galerije na Prešernovi ulici 1. Po krajši slovesnosti sta ga 19. septembra 2009 odkrila tedanja ministrica za kulturo Majda Širca in ajdovski župan Marjan Poljšak. Avtor zasnove obeležja je arhitekt in oblikovalec Ranko Novak, dolgoletni sodelavec Pilonove galerije, Rankovo zamisel je uresničila domača akademska kiparka Anja Kranjc.
Opis obeležja
Iz kovine uliti deli obeležja so posamično pritrjeni na fasado Pilonove galerije. Več oblikovanih vrst kruha je obdanih z okvirjem. Ob zgornjem desnem oglišču so tri kovinske palice z napisom:»Tukaj, kjer je delovala očetova pekarna, je Veno Pilon ustvaril svoja najboljša dela.«
Obeležje opominja mimoidoče, da je v skromni obrtniški hiši na Prešernovi ulici št. 1 na začetku 20. stoletja odprl pekarno Furlan Domeniko (Menigo) Pilon in da je prav tukaj odraščal in ustvaril svoja najboljša slikarska dela njegov sin Venceslav (Veno Pilon).
Zaposleni v Pilonovi galeriji so ob vabilu na odkritje obeležja zapisali: »Zaposleni v Pilonovi galeriji posvečamo to obeležje v spomin Vena Pilona vsem Ajdovkam in Ajdovcem. Ponosni smo na našega imenitnega ustvarjalca, veselila nas bo udeležba vseh, ki delijo z nami ta ponos.«
Pilonova galerija
Galerija združuje dve sosednji hiši, na sliki s fasadama v oker in modri barvi. Ustanovljena je bila leta 1973. Nastala je iz umetniške zapuščine, ki jo je sin Vena Pilona, Dominique Pilon, po očetovi smrti podaril mestu Ajdovščina. Zbirka je bila občasno obogatena tudi z odkupi in darili.
Galerija združuje dve sosednji hiši v osrčju Ajdovščine. Prva, oker barve, je Pilonova domačija, kjer je delovala pekarna slikarjevega očeta. Prav tu so nastala nekatera najznamenitejša Pilonova slikarska umetniška dela. Avtor prenove obeh hiš v galerijo je arhitekt Svetozar Križaj (1921–1996), ki je za to delo leta 1976 dobil Plečnikovo nagrado.
V zgornjih nadstropjih je postavljena stalna razstava Vena Pilona: njegove slike, risbe, grafike, fotografije, kipi ter dokumentarno gradivo in umetnikovi osebni predmeti. Pilonova galerija prireja tudi občasne slikarske, kiparske in druge razstave ter razne kulturne prireditve.
Življenjepis Vena Pilona
Veno Pilon je bil rojen 22. septembra 1896 v Ajdovščini, tu je umrl je 23. septembra 1970.
Oče Dominik (Menigo) je bil doma iz Mosse v Furlaniji, mama Uršula Trošt pa iz Podrage v Vipavski dolini. Živeli so v Ajdovščini. V hiši današnje Pilonove galerije so imeli pekarno. Osnovno šolo je Veno Pilon obiskoval v Ajdovščini, realko pa v Gorici. Kot otrok je bil priča napredku v rojstnem kraju, opisuje ga v knjigi Na robu: »Kakor sanjsko čudo sem zagledal prvo lokomotivo, z neizmernim spoštovanjem sem pritisnil na gumb prve električne žarnice v hiši, prvič odprl vodovodno pipo.« V obdobju pred 1. svetovno vojno se je v Ajdovščini družil in sodeloval tudi z Milanom Klemenčičem.
Kot avstro-ogrski vojak je bil udeležen v 1. svetovni vojni. Zajet je bil v Galiciji in odpeljan v Rusijo, kjer je doživel oktobrsko revolucijo. Leta 1918 se je vrnil v domovino. V knjigi Na robu je Veno Pilon napisal, da je po vojni 1919 spoznal duhovno ozračje v Ljubljani. »V tej dobi sem v Jakopičevem paviljonu razstavil svoje akvarele, ki sem jih bil prinesel iz ruskega ujetništva.«
Po študiju slikarstva v Pragi, na Dunaju in v Firencah se je Veno Pilon leta 1921 vrnil v Ajdovščino in prevzel očetovo pekarno. V letih bivanja v domačem kraju je v ateljeju naslikal svoja najboljša dela.
Leta 1928 se je za stalno naselil v Parizu, kjer se je posvetil predvsem fotografiji in se s tem tudi preživljal. Kot scenograf in z manjšo vlogo kot igralec je sodeloval pri snemanju prvega slovenskega celovečernega filma Na svoji zemlji.
Leta 1963 mu je umrla žena Anna-Marie, pet let zatem se je za stalno vrnil v Ajdovščino. Prešernovo nagrado za življenjsko delo je prejel leta 1970. V Franciji živeči sin Dominique je očetovo umetniško zapuščino podaril Ajdovščini, v nekdanji pekarni njegovega očeta so leta 1973 ustanovili Pilonovo galerijo.
Pilonova dela
- zgodnja dela: akvareli;
- dela ajdovskega obdobja: portreti (Marij Kogoj, Sirota Pavla, Furlanka, Oče, Luigi Spazzapan, Rusinja, Manja, Walter Bianchi …), tihožitja, krajine;
- pariško obdobje: risbe, skice, fotografije.
Viri in literatura
Latnik, oktober 2009.
Pilon, V. (1965). Na robu. Slovenska matica.
https://www.ajdovscina.si/ajdovscina/zgodovina/pomembne_osebnosti/2012071009444455/Veno%20Pilon%20-%20slikar,%20grafik%20in%20fotograf%20/
napovednik.com/dogodek116307_odkritje_obelezja_na_fasadi_pilonovedomacije
www.venopilon.com