V Slovanski knjižnici, enoti Mestne knjižnice Ljubljane na Einspielerjevi 1, je med 2. 10. in 10. 11. 2017 postavljena manjša razstava v spomin slovenistu, literarnemu zgodovinarju, uredniku in pedagogu dr. Gregorju Kocijanu. Avtor razstave je knjižničar Milan Novak. Ogledate si jo lahko v 2. nadstropju zgradbe.
Šolarji in učitelji se doktorja Gregorja Kocijana spominjajo po berilih, ki jih je v soavtorstvu sestavljal za osnovne šole in gimnazije. Uredil in spremno besedo je napisal za mnoga zbrana dela slovenskih književnikov. Napisal je ogromno znanstvenih člankov v Jeziku in slovstvu, Slavistični reviji in drugih strokovnih revijah in zbornikih.
Strokovna javnost ga pozna po njegovem temeljitem posvečanju slovenski kratki pripovedni prozi, kot začetnika raziskovanja bralne kulture na Slovenskem in kot profesorja na ljubljanski pedagoški in filozofski fakulteti. Vsi, ki so ga spoznali in se z njim pogovarjali, se ga spomnimo vsaj po njegovi prijaznosti in dobrohotnosti.
Gregor Kocijan se je rodil leta 1933 v Ljubljani, odraščal pa je v Kranju. Leta 1941 so družino izselili v srbsko mesto Valjevo, po vojni pa so se vrnili v Kranj. Po končani gimnaziji se je vpisal na Filozofsko fakulteto v Ljubljani, na Oddelek za slavistiko. Tam je leta 1957 diplomiral. Za diplomo je prejel Prešernovo nagrado.
V letih 1958-1961 je poučeval na Tehnični tekstilni šoli v Kranju, potem je urednikoval časopis Glas (današnji Gorenjski glas). Po selitvi v Ljubljano je delal pri Zvezi sindikatov Slovenije in Kulturni skupnosti Slovenije kot samostojni svetovalec in raziskovalec.
Od leta 1975 je predaval na Pedagoški akademiji, po doktoratu leta 1983 (Slovenska kratka pripovedna proza 19. stoletja 1850-1891) pa še v Mariboru, Kopru in na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Predaval je predmeta Zgodovina slovenske književnosti in Bibliografija. Upokojil se je leta 1999. Postal je zaslužni profesor Univerze v Ljubljani.
Poleg številnih ocen literarnih del, kritik slovenskih in jugoslovanskih književnih del člankov je tudi avtor slovarskih gesel, bibliografij, tudij in raziskav. Največ časa je preučeval kratko pripovedno prozo v časovnem razponu 1850-1941. Gregor Kocijan je bil tudi zzačetnik sistematičnega raziskovanja branja in knjižnega trga. Izšle so knjige Delavci in kultura (1970) ter serija Knjiga in bralci v štirih delih.
Poleg časopisa Glas je uurejal še revijo Knjižna polica, Jezik in slovstvo (1982-88). V zbirki Klasje je uredil Kratko prozo slovenskega realizma, Cankarjevo kratko pripovedno prozo in Pesništvo slovenskega realizma, urejal je tudi zbirko Obdobja, zbornik o Antonu Slodnjaku.
Spomine nanj in na njuno skupno delo je v Gorenjskem glasu delil dr. Miran Hladnik.