V duhu pariških olimpijskih iger, na katerih je Leon Štukelj pred 100 leti osvojil prvo slovensko zlato olimpijsko medaljo, letošnjo akcijo zbiranja spominov posvečamo športu oz. telovadbi.
Knjižnice Dolenjske, Bele krajine in Posavja vas vabimo, da z nami delite fotografije, dokumente, spomine ali drugo gradivo v povezavi z vašimi preteklimi športnimi aktivnostmi in s telovadnimi podvigi vaših prednikov, s športno opravo, odličji, treningi in tekmami. Obiščite nas do konca meseca oktobra 2024.
Za začetek organiziranega športnega udejstvovanja v 2. polovici 19. stoletja na Slovenskem (in Dolenjskem) je značilno, da je bil tesno povezan z družbenimi razmerami v Avstro-Ogrski ter z liberalno in klerikalno razdelitvijo v slovenski politiki in kulturi. Obdobje do druge svetovne vojne sta tako najbolj zaznamovala telovadno društvo Sokol in telesnovzgojna organizacija Orel. Po drugi svetovni vojni pa je fizkultura, še vedno tesno povezana z družbeno-političnimi idejami in vrednotami, stremela k vsestranskosti in množičnosti.
Zbiranje gradiva poteka v Knjižnici Brežice, Knjižnici Črnomelj, Knjižnici Kočevje, Knjižnici Miklova hiša Ribnica, Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto Ljudski knjižnici Metlika, Knjižnici Pavla Golie Trebnje, Knjižnici Sevnica in Valvasorjevi knjižnici Krško.