Iz domoznanske Kamre na današnji dan …
14. novembra 1920 se je na Grmadi nad Trebnjem rodil Alojzij Šuštar, duhovnik, ljubljanski nadškof in imetropolit. Umrl je 29. junija 2007 v Ljubljani.
Ljudsko šolo je obiskoval v Trebnjem, po končanem petem razredu, pa so ga starši zaradi izredne nadarjenosti poslali v današnjo škofijsko gimnazijo v Šentvidu, kjer je leta 1940 maturiral z odliko.
Po maturi je na Teološki fakulteti končal prvi letnik filozofskega študija. Jeseni leta 1941 ga je ljubljanski škof Gregorij Rožman poslal v Rim, kjer je na papeški univerzi Gregoriani pridobil licenciat iz filozofije in doktorat iz teologije. 27. oktobra 1946 so ga v Rimu posvetili v duhovnika.
Zaradi tuberkuloze je odšel na zdravljenje v Švico. Churski škof ga je nastavil za kaplana v kraju St. Moritz (1949–1951), nato pa je postal profesor filozofije in verouka na liceju Maria Hilf v Schwyzu (1951–1963). Nastopil je še v več služb in predaval na različnih tečajih po Švici, Nemčiji, Avstriji, Italiji in Franciji. Od 1971 do 1976 je bil stalni tajnik Sveta evropskih škofovskih konferenc (CCEE) s sedežem v St. Gallnu.
Leta 1977 se je vrnil domov. Dne 23. februarja 1980 ga je papež Janez Pavel II. imenoval za ljubljanskega nadškofa in metropolita. Škofovsko posvečenje je prejel 13. aprila 1980 v ljubljanski stolnici sv. Nikolaja. Leta 1983 je postal predsednik po njegovih prizedavanjih ustanovljene Slovenske (tedaj uradno imenovane še pokrajinske) škofovske konference, ki se je pod njegovim vodstvom uradno osamosvojila leta 1992 in ji predsedoval do upokojitve z nadškofovske in metropolitske funkcije leta 1997. Obenem je bil podpredsednik Sveta evropskih škofovskih konferenc. Šuštar se je aktivno udeležil prizadevanj za osamosvojitev Slovenije; tako je preko znancev in škofov v tujini pozval k priznanju Slovenije kot tudi preko Slovenske škofovske konference 25. junija 1991 poslal posebno pismo.
Ob 10. obletnici osamosvojitve je Šuštar prejel najvišje državno odlikovanje za pomembno vlogo pri osamosvajanju Slovenije. V utemeljitvi podelitve Zlatega častnega znaka svobode RS je zapisano, da je kot ljubljanski nadškof in slovenski metropolit s svojim osebnim prizadevanjem, pogumno držo in jasnim predstavljanjem resnice o slovenski stvari v svetu nenadomestljivo prispeval k uresničitvi plebiscitne odločitve in k mednarodnemu priznanju naše države. Leta 1998 je postal tudi častni meščan Ljubljane.
Leta 1997 je nadškofa Šuštarja nasledil Franc Rode. Umrl je 29. junija 2007 v Zavodu svetega Stanislava v Šentvidu, kjer je živel in deloval od upokojitve dalje.
Vir: https://sl.wikipedia.org/wiki/Alojzij_%C5%A0u%C5%A1tar
Priporočamo tudi: https://www.kamra.si/digitalne-zbirke/item/po-poteh-spominskih-plosc-temeniske-in-mirnske-doline-dr-alojzij-sustar.html